Elektrinis dantų šepetėlis

Pastaruoju metu elektriniai dantų šepetėliai gali būti skirstomi į:

  • Mechaninius.
  • Ultragarsinius.
  • Joninius.

Mechaniniu šepetėliu atliekami judesiai pašalina apnašas ir maisto likučius. Valant ultragarsiniu šepetėliu, išsiskiria garsinės bangos, o tai sąlygoja šerelių judesius. Tokie vibraciniai judesiai padeda atlaisvinti apnašas nuo dantų paviršių. Teigiama, kad joniniai šepetėliai laikinai pakeičia danties neigiamą joninį krūvį teigiamu joniniu krūviu. Tokios krūvių permainos traukia apnašas ir maisto daleles link šepetėlio (šepetėlio teigiamas krūvis), taip atkibusios nuo danties paviršiaus apnašos lengviau pašalinamos.

Elektriniais šepetėliais atliekami šie pagrindiniai judesiai: vibraciniai, šluojamieji ir sukamieji. Vibraciniai judesiai susideda iš judesių atgal ir į priekį. Šluojamieji judesiai apima judesius aukštyn ir žemyn, atgal ir į priekį. Sukamųjų judesių metu atliekami judesiai, kai šereliai juda sukiniais.

Naujausių tyrimų duomenimis, naujais mechaniniais šepetėliais apnašos valomos geriau nei rankiniais. Apnašos geriau nuvalomos, nes, naujus šepetėlius paspaudus, jie nesustoja, tik lėčiau valo, o maža galvutė, turinti dviejų ilgių šerelius, giliau įkišama į tarpdančius.

Ypač naudingi mechaniniai šepetėliai pacientams, turintiems fizinę ir psichinę negalią, sergantiems artroze ar dėl kitų priežasčių sunkiai valdantiesm rankas, tėvams valant vaikams dantis arba norit paskatinti paauglius valyti dantis.

Skirtingų konfiūracijų šepetėliais geriau pasiekiamos tolimos sritys, todėl patariama turėti bent du skirtingus šepetėlius ir juos vis keisti.

 

Paruošta remiantis:

V. Andruškevičienė, N. Basevičienė, R. Bendinskaitė, E. Bendoraitienė, B. Janauskienė, J. NArbutaitė, V. Mačiulskienė, Ž. Matulaitienė, J. Razmienė, K. Saldūnaitė, E. Slabšinskienė, I Vasiliauskienė, J. Zūbienė, M. Žemaitienė. Vaikų burnos ir dantų ligos. Burnos ir dantų ligų profilaktika. Kaunas: Vitae Litera leidykla, 2017; 179-180

Kiti straipsniai: