Ką daryti, jei jūsų dantys jautrūs?

Išsiaiškinkite, kodėl jūsų dantys jautrūs?

Jei jūsų dantys jautrūs nuo šato/karšto, saldaus/rūgštaus ir pan. – labai svarbu išsiaiškinti, kokia yra priežastis.

Dantų jautrumas pasireiškia dėl atsivėrusių danties paviršiuje nervo galūnėlių.

Galimos dantų jautrumo priežastys:

    • Dantenų recesija. Pasireiškia tada, kai dantenos atsiskiria nuo danties ir apnuogina danties kaklelį ar netgi dalį danties šaknies.
    • Netaisyklingos asmeninės burnos higienos įpročiai. Netaisyklingai valomi dantys ar netaisyklinagi naudojamas elektrinis dantų šepetėlis;
    • Dantų kariesas.
    • Dantų nudilimas. Tai danties audinio pažeidimas, fiziologinis danties kietųjų audinių nusidėvėjimas, atsirandantis dėl dantų tarpusavio kontaktų.
    • Įprotis griežti dantimis.
    • Dantenų uždegimas, periodonto patologija. Jį sąlygoja atsiradusios apnašos.
    • Dantų erozija. Dantis pažeidžia ne tik kariesas, bet ir erozija. Dantų eroziją sukelia rūgščių turinčio maisto vartojimas ar gazuoti gėrimai.
    • Dantų balinimas ar netinkamos balinančios dantų pastos naudojimas.
    • Įskilę dantys.
    • Neseniai atliktos odontologinės procedūros. Jautrumas gali atsirasti dėl vainikėlių uždėjimo ar pakeitimo, profesionalios burnos higienos ar pan. Tačiau toks jautrumas yra trumpalaikis ir išnyksta per 4 ar 6 savaites.
    • Įvairios virškinamojo trakto ligos (pavyzdžiui, padidėjusio rūgštingumo)
    • Nėštumas.Besilaukiančios moterys pirmaisiais nėštumo mėnesiais gali skųstis atsiradusiu dantų jautrumu.

Naudokite dantų pastą jautriems dantims

Pirmas žingsinis, kurį reiktų atlikti atsiradus dantų jautrumui – vietoj įprastos dantų pastos – pasirinkti dantų pastą jautriems dantims. Dantų pastą naudoti mažiausiai 1-2 mėnesius. Pastose, skirtose jautriems dantims, yra medžiagų, blokuojančių kanalėlius (kuriuose yra nervų galūnėlės) arba mažinančių paties nervo jautrumą. Dažniausiai šiose dantų pastose veikliosios medžiagos bus šios: alavo fluoridas, kalio nitratas, stroncio chloridas.

Naudokite tik MINKŠTĄ dantų šepetėlį

Remiantis ISO standartu, dantų šepetėliai skirstomi į kietus, vidutinio kietumo ir minkštus šepetėlius. Pirmumas teikiamas minkštiems ir labai minkštiems dantų šereliams, nes kieti šereliai pažeidžia dantis, sukeldami jų paviršių abraziją (todėl gali atsirasti dantų jautrumas). Taip pat valydami dantis nenaudokite didelės spaudimo jėgos, valykite švelniai vibraciniais-šluojamaisiais judesiais arba sukamaisiais judesiais.

Laikykitės individualios burnos higienos principų

Kasdien gerai prižiūrėti dantis yra svarbu kiekvienam žmogui, tačiau ypač tiems, kurie turi jautrius dantis.

Valykite dantis 2 kartus per dieną, naudokite tarpdančių siūlą. Papildomai galima naudoti burnos skalavimo skystį su fluoru (tačiau venkite skalavimo skysčio, turinčio sudėtyje alkoholio, nes tai gali dar labiau sujautrinti dantis).

Nenaudokite produktų balinančių dantis

Dažnai dantis balinantys produktai savo sudėtyje turi karbamido peroksido, kuris skyla į vandenilio peroksidą ir taip gali dar labiau padidinti dantų jautrumą.

Venkite produktų, kurie sukelia dantų jautrumą

Jautrūs dantys gali reaguoti į šaltus, karštus, saldžius, rūgščius produktus. Ypač venkite rūgščių turinčių produktų ir gėrimų.

Jei jautrumas nepraeina – kreipkitės į odontologą

Nuolatinis skausmas/jautrumas, ypač jei lokalizuotas viename dantyje, gali rodyti rimtą problemą burnoje (danties kariesą, įskilimą, nervo uždegimą ir t.t.). Geriausiai priežastį nustatys odontologas, todėl jautrumui užsitęsus – kreipkitės į specialistą.

Kiti straipsniai: