Nešiojančiųjų nuimamuosius protezus burnos ir protezų priežiūra

Yra pilnutiniai ir daliniai nuimamieji protezai.

Ant protezų taip pat kaupiasi pelikulė, apnašos ir akmenys. Po protezu dauginasi mikroorganizmai. Apnašos, maisto likučiai po protezu ir pats protezas gali dirginti gleivinę. Protezas ir jo kabliukai gali pažeisti minkštuosius audinius ir dantis. Ant atraminių dantų prie kabliukų kaupiasi apnašos. Todėl, nešiojant nuimamuosius protezus, labai dažnai vystosi dantų kaklelių srities ėduonis, dantenų ir burnos gleivinės uždegimai.

Protezų valymo metodai: plovimas vandeniu, valymas šepetėliu ir pasta, mirkymas tirpale.

Protezai valomi reguliariai po kiekvieno valgio ir vakare, jei nėra sąlygų išvalyti po kiekvieno valgio, bent nuplaunami vandeniu; mirkomi specialiuose tirpaluose kasdien, vieną arba du kartus per savaitę, atsižvelgiant į tirpalą ir akmenų susidarymą.

Protezai valomi specialiais šepetėliais, turinčiais apvalius šerelių galus, kad nesubraižytų protezo paviršiaus, šereliai išdėstyti dviem grupėmis, kad būtų lengviau išvalyti visas protezo dalis.

Galima naudoti ir paprastus vidutinio kietumo arba kietus šepetėlius, kurių šereliai gana ilgi, kad išvalytų protezo alveolinės dalies dugną. Nepatariama naudoti per daug kietų šepetėlių ir labai abrazyviškų pastų, nes ant subraižyto paviršiaus kaupiasi daugiau apnašų ir akmenų. Valant vartojamos švelnios dantų pastos arba specialios pastos, bet reikia atkreipti dėmesį į jų abrazyviškumą ir į tai, kad pastą sudėtinga gerai išplauti iš visų vietų. Pastos likučiai, pvz., esenciniai aliejai gali dirginti gleivinę. Neturint pastų, galima valyti ir muilu. Valoma virš kriauklės, nepakėlus aukštai arba įtiesus į ją rankšluostį, arba guminį patiesalą, kad protezas nesulūžtų, jei netyčia iškristų. Jei tai dalinis protezas arba ortodontinė plokštelė, kabliukai valomi tarpdantiniais arba kitais mažais šepetėliais. Po valymo protezas kruopščiai nuplaunamas šiltu vandeniu,

Pamirkius protezus, procedūrą atlikti lengviau, tirpalas pasiekia visas sritis, tirpale protezus galima laikyti per naktį. Prieš pamerkiant, protezas nuplaunamas vandeniu, įdedamas į specialią uždengiamą dangteliu dėžutę. Užpilama tik šiltu vandeniu: šiltas vanduo gerina tirpalo poveikį, karštas – gali deformuoti plastiką, inaktyvina fermentus. Įdedama tabletė, uždengiamas dėžutės dangtelis. Išimtas iš tirpalo protezas nuplaunamas tekančiu vandeniu, atmirkusios apnašos nuvalomos šepetėliu. Mirkoma pramoniniais preparatais: tabletėmis ir milteliais, pvz., „Corega”, Protefix”, „Fittydent” tabletės. Tabletėse yra fermentų ir oksiduojamųjų putojančių medžiagų. Pakanka mirkinti 10-15 min., bet gali mirkti ir per naktį. Panaikina minkštas ir nestipriai prisitvirtinusias apnašas. Kad tai būtų efektyvu, būtina mirkyti reguliariai.

„Fittydent” tabletės pašalina visus klijų likučius, esančius protezuose, naikina bakterijas, pašalina maisto daleles, išvalo sunkiai išvalomas dėmes, balina dantų protezus, apsaugo nuo patamsėjimų dantų protezų metalines dalis ir apsaugo plokšteles nuo korozijos. Dezinfekcijai pakanka pamerkti į tirpalą tik 5 min.

Protezus, neturinčius metalinių dalių kad neprasidėtų korozija, galima mirkyti silpname iki 5 proc. hipochlorito tirpale.

Jei ant protezų susidaro akmenys, galima mirkyti acto tirpale: 1-2 šaukšteliai acto į stiklinę šilto vandens, laikoma per naktį. Negalima taip mirkyti dažnai. Šie du protezų mirkymo ir valymo būdai naudojami retai.

Stomatitų profilaktikai protezų neptariama nešioti per naktį, naktį būtina užmerkti bent į vandenį.

Reikia gerai pritaikyti protezą, kad neprasidėtų traumos, pragulos. Kad protezus būtų lengviau nešioti, galima vartoti specialius fiksacinius kremus, pvz., „Fittydent”,”Protefix”, „Blend-a-dent”. Fiksuojamasis dantų protezų kremas užtikrina nepaprastai stiprų sukibimą, taip pašalinamas bet koks dantų protezų slydimas ir slankiojimas. Kremo „Fittydent”sudėtyje esantis alijošius (aloe vera) ir mira veikia kartu, ir taip stiprina dantenas, ramina iš švelnina gleivinę, apsaugo ir gydo nuo dantenų uždegimo, dezinfekuoja ir išsprendžia dantų protezų prisitvirtinimo ir laikymosi problemas.

Nešiojantieji protezus gali sirgti gleivinės uždegimais, kandidomikoze, proteziniu stomatitu. Bedantėms sritims ir protezinėje ložėje gleivinei masažuoti ir apnašoms šalinti naudojamamas minkštas šepetėlis. Taip gleivinė tampa atsparesnė. Burną reikia skalauti pavalgius, galima vartoti specialius pramoninius arba namuose pagamintus apsaugančius nuo uždegimo arba antibakterinius tirpalus, arba skalauti nors vandeniu.

Jei burnoje dar likę dantų, reikia turėti atskirą dantų šepetėlį. Šiuos dantis reikia ypač kruopščiai prižiūrėti, nes, esant protezui ir jo kabliukams, geriau kaupiasi apnašos, dažniau vystosi ėduonis dantų kaklelių srityje, didėja apydančio ligų rizika. Protezo patvarumas priklauso nuo atraminių dantų būklės. Nepatariama kartu šepetėliu valyti protezo ir dantų. Automatiniai šepetėliai gerai tinka dantims valyti, bet jų negalimanaudoti daliniams protezams valyti, nes gali nulaužti arba deformuoti kabliukus. Ėduonies profilaktikai naudojami fluoro preparatai: dantų pasta, skalavimo skysčiai, turintys fluoro, fluoro gelio aplikacijos. Jei likę dantų, nustatytu laiku turi būti atliekama profesionali burnos higiena.

 

Literatūra:

V. Andruškevičienė, N. Basevičienė, R. Bendinskaitė, E. Bendoraitienė, B. Jankauskienė, J. Narbutaitė, V. Mačiulskienė, Ž. Matulaitienė, J. Razmienė, K. Saldūnaitė, E. Slabšinskienė, I Vasiliauskienė, J. Zūbienė, M. Žemaitienė. Vaikų burnos ir dantų ligos. Burnos ir dantų ligų profilaktika. Kaunas: Vitae Litera leidykla, 2017; 240-242

Kiti straipsniai: