Skalavimo skystis su chlorheksidino gliukonatu

Maisto ir vaistų taryba (FDA) patvirtino skalavimą chlorheksidinu 0.12 proc. siekiant apnašų kontrolės. Pagal nurodymus turi būti skalaujama du kartus per dieną 30 s su 15 ml tirpalo. Pastaruoju metu chlorheksidinas laikomas viena veiksmingiausių medžiagų, skirtų apnašų kontrolei. Chlorheksidino komponentai veikia emalio hidroksiapatitus, pelėkulę, apnašų bakterijas, ekstraceliulinius polisaharidus, ypač gleivinės membraną. Chlorheksidino absorbcija (sugėrimas) į hidroksiapatitą slopina bakterijų kolonizaciją ir neleidžia formuotis pelikulei. surištas chlorheksidinas lėtai atsiplaiduoja aktyvioje formoje per 8-12 val.

Chlorheksidino vartojimas periodontologiniam gydymui, dažnai rekomenduojamas pacientams.

Chlorheksidinas yra pakankamai veiksmingas, bet jis nėra aktyvus prieš visas anaerobines bakterijas. Tyrimai parodė, kad esant dideliai dantų ėduonies rizikai, geriausiai sumažina S.Mutants aktyvumą skalavimas su chorheksidino gliukonatu 0.12 proc (lyginat su trikloksanu ir natrio fluoridu).

Atlikti tyrimai parodė, kad, siekiant sumažinti ir kontroliuoti apnašų formavimąsi, ypač veiksmingi antiseptiniai burnos skalavimo tirpalai, kurių sudėtyje yra chlorheksidinas ir eteriniai aliejai. Skalavimo tirpalai su eteriniais aliejais, kurių sudėtyje nėra alkoholio, mažina bakterijų prisitvirtinimą. Skalavimo tirpalai be fluoridų savo sudėtyje turintys ir eterinių aliejų pasižymi efektyvesniu priešėduoniniu poveikiu, jei skalaujama du kartus per dieną, po 30 sek. Panašiu poveikiu pasižymi ir skalavimo tirpalai savo sudėtyje turintys ne tik fluoridų, bet ir cetilpiridino chlorido ir trikloksano. Atliktos studijos parodė, kad šie tirpalai efektyviau mažina apnašų bakterijų aktyvumą lyginant su kontroline grupe.

Nurodoma keletas chlorheksidino šalutinių poveikių: dažniausios – dėmės ant dantų ir liežuvio, dantų restauracijų pakitusi spalva. Labai retai – pakitęs skonis, burnos gleivinės dirginimas ir deginimo jausmas.

Chlorheksidinas inaktyvinamas daugumos dantų pastų surfaktantų (putojančios medžiagos). Dėl šio inaktyvinimo svarbu perspėti pacientus, kad nenaudotų chlorheksidino skalavimo skysčių 30 min. prieš ir po įprastinio dantų valymo.

Chlorheksiinas laikomas efektyvesniu nei kitos medžiagos nuo apnašų ir turi patvirtintą veiksmingumą prevencinėse dantų gydymo procedūrose, tačiau jis nėra „stebuklingas vaistas”. Galimi šalutiniai poveikiai ir nepakankamas aktyvumo lygis kartais riboja jo vartojimą.

 

Literatūra:

V. Andruškevičienė, N. Basevičienė, R. Bendinskaitė, E. Bendoraitienė, B. Jankauskienė, J. Narbutaitė, V. Mačiulskienė, Ž. Matulaitienė, J. Razmienė, K. Saldūnaitė, E. Slabšinskienė, I Vasiliauskienė, J. Zūbienė, M. Žemaitienė. Vaikų burnos ir dantų ligos. Burnos ir dantų ligų profilaktika. Kaunas: Vitae Litera leidykla, 2017; 199-200

Kiti straipsniai: