9 priežastys, kodėl dantys gali būti jautrūs

Ar jūs turite jautrius dantis?

Čia išvardintos pagrindinės priežastys, kodėl atsiranda dantų jautrumas:

  1. Dantys valomi netaisyklingai. Kartais dantų jautrumas atsiranda dėl naudojamos per didelės jėgos dantų valymo metu arba jei naudojamas per kietas dantų šepetukas. Taip yra pažeidžiamas paviršinis emalio sluoksnis ir atsiveria nervų galūnėlės, kurių dirginimas sukelia dantų jautrumą. Sprendimas – naudokite tik minkštą dantų šepetėlį ir valydami dantis nespauskite šepetėlio stipriai.
  2. Vartojama daug rūgščių maisto produktų/gėrimų. Rūgštūs gėrimai ir maistas (rūgštūs vaisiai ir daržovės, salotų užpilai su actu, alkoholiniai ir nealkoholiniai gėrimai, ypač su angliarūgšte, vaisinės arbatos ir sultys) gali sukelti dantų erozijas – dantų emalio nusidėvėjimą, todėl gali atsirasti dantų jautrumas.
  3. Įprotis griežti dantimis.
  4. Dantų balinimas ar netinkamos balinančios dantų pastos naudojimas. Balinamosiose dantų pastose gausu abrazyvių medžiagų, kurios mechaniškai nutrina pigmentus, todėl dažnai šių pastų naudoti nerekomenduojama, kadangi kartu trinamas ir danties emalis, taip pat po ilgo šių pastų naudojimo gali atsirasti dantų jautrumas.
  5. Dantenų (periodonto) ligos. Esant dantenų uždegimui dantenos patinsta, kraujuoja, tampa skausmingos. Ilgai negydant dantenų uždegimo, uždegimas apima kaulinį audinį, pažeidžiami periodonto audiniai, raiščiai, kurie laiko dantį alveoliniame kaule. Vystosi periodontitas, tirpsta kaulas, dantenos leidžiasi žemyn, dantų šaknys nebetenka atramos, galiausiai dantys tampa paslankūs, gali pasireikšti skausmas.
  6. Dantenų recesija. Pasireiškia tada, kai dantenos atsiskiria nuo danties ir apnuogina danties kaklelį ar netgi dalį danties šaknies. Priežasčių gali būti daug, pvz., per stiprus/dažnas dantų valymas, periodonto liga, ortodontinis gydymas.
  7. Neseniai atliktos odontologinės procedūros. Jautrumas gali atsirasti dėl vainikėlių uždėjimo ar pakeitimo, profesionalios burnos higienos ar pan. Tačiau toks jautrumas yra trumpalaikis ir išnyksta per 4 ar 6 savaites.
  8. Įskilę dantys.Dantys gali įskilti dėl didelės kramtymo jėgos: kandant ar kramtant kietą maistą bei daiktus.
  9.  Dantų kariesas.

Dažnai dantų jautrumą galima sumažinti/panaikinti naudojant dantų pastas jautriems dantims, tačiau nuolatinis ilgą laiką nepraeinantis skausmas/jautrumas, ypač jei lokalizuotas viename dantyje, gali rodyti rimtą problemą burnoje, kurią išspręsti gali tik odontologas, todėl jautrumui užsitęsus – kreipkitės į specialistą.

 

Kiti straipsniai: