Dantenų patinimas nėštumo metu
Dantenų patinimas – vienas iš uždegimo (gingivito) požymių. Nėštumo metu dantenos jautriai reaguoja į organizme vystančius pokyčius. Veikiant hormonams moters kūne cirkuliuojančio kraujo tūris padvigubėja, daugiau kraujo priplūsta ir į burnos audinius, dantenas. Todėl net esant nedideliam apnašų (bakterijų) kiekiui dantenos tampa uždegiminės – lengvai kraujuoja, patinsta, tampa jautrios.
Taip pat nėštumo metu kai kurioms moterims atsiranda nėščiųjų epulis – tai yra vietinis dantenų padidėjimas, kuris po gimdymo dažniausiai išnyksta savaime. Būtina gera burnos higiena, nes susikaupęs apnašas lemia dantenos didėjimą ir kraujavimą. Chirurgiškai epulis šalinami tik tada, jei yra nuolatinis kraujavimas ar trukdo kramtymui.
Kaip prižiūrėti dantis ir dantenas nėštumo metu?
Nėštumo metu rekomenduojama bent vieną kartą apsilankyti pas odontologą. Jei didelių nusiskundimų neturite, geriausias tam laikas – antras nėštumo trimestras (13-24 nėštumo savaitės).
Kasdienė dantų ir burnos higiena nėštumo metu yra tokia pati, kaip ir nesilaukiant:
- Valykite dantis bent du kartus per dieną dantų šepetėliu ir kartą per dieną – tarpdančių siūlu. Nebijokite, jei valant dantis kraujuoja – esant uždegimui dėl trapių dantenų kraujagyslių, kraujavimas iš dantenų gali būti gausus. Kruopščiai valant kraujavimas palaipsniui sumažės.
- Jei dantenos patinusios, kraujuoja, naudokite minkštą dantų šepetėlį. Jei yra polinkis į dantenų uždegimą, skalaukite burną antibakteriniu burnos skalavimo skysčiu (be alkoholio).
- Naudokite priešuždegiminėmis, sutraukiančiomis savybėmis pasižyminčios dantų pastos su įvairiais žoliniais ekstraktais (pvz., ramunėlėmis). Taip pat dantų pastoje turėtų būti fluoro.
- Po vėmimo ar pakilus rūgštims, būtinai gerai prasiskalaukite burną vandeniu, tačiau dantis išsivalykite (jeigu yra poreikis) tik po 30 min.
- Jei dantenos stipriai patinusios, nuolat kraujuoja – būtina kreiptis į specialistą. Galbūt jums reikalinga profesionali burnos higiena. Patinimą ir kraujavimą gali išprovokuoti ir kietosios dantų apnašos – „akmenys“, kurių nenuvalysite dantų šepetėliu. ” Akmenys” turi būti periodiškai nuvalyti burnos higienisto arba gydytojo, nes tai viena efektyviausių periodonto ligų profilaktikos priemonių. Nėštumas – ne išimtis, jo metu taip pat galima valyti „akmenis“, tik tai derėtų atlikti 2-o trimestro metu.