Burnos teipavimas

Burnos teipavimas – tai procedūra, kurios metu klijuojamas specialus pleistras ant lūpų.

Kada atliekamas burnos teipavimas?

Dažniausiai burnos teipavimas rekomenduojamas žmonėms, kurie miega išsižioję/praverta burna, bet taip kvėpuojama dėl įpročio, o ne dėl medicininės problemos (kuri „trukdo” laisvai kvėpuoti per nosį). Prieš naudojant šį metodą – svarbu išsiaiškinti, kodėl kvėpuojama per burną.

Kodėl svarbu, kad naktį būtų kvėpuojama per nosį?

Pirmiausia svarbu žinoti, kad būtent nosies gleivinė sulaiko mikrobus, oras yra sušildomas, įkvepiamas oras sinusuose yra prisotinamas NO (azoto oksido dujų), kuris padeda įsisavinti deguonį plaučiuose, adenoidai ir tonzilės (vaikystėje) filtruoja orą.

Vaikui (ar suaugusiam) kvėpuojant per nosį:

  • Burnos gleivinė išsausėja, prasideda uždegimai, daugelis bakterijų, virusų lengviau patenka į organizmą ir gali „lengviau” išsivystyti infekcija.
  • Didėja rizika atsirasti kariesui ir periodonto ligoms. Tai nutinka dėl išsausėjusios burnos, t.y. sumažėjusio seilių kiekio burnoje (seilėse yra medžiagų, kurios apsaugo nuo karieso ir periodonto ligų).
  • Gali atsirasti blogas burnos kvapas;
  • Pablogėja miego kokybė. Dėl sutrikusio miego žmogus dažnai būna pavargęs, piktas, sunku susikaupti – tai turi įtakos ir žinių įsisavinimui/mokymosi kokybei.
  • Kvėpuojant per burną tam tikri veido raumenys (liežuvis, lūpos, skruostai ir kt.) funkcionuoja netaisyklingai, todėl atsiranda raumenų disbalansas, kuris gali lemti netaisyklingą žandikaulių vystymąsi.

Kada draudžiama atlikti burnos teipavimą?

Labai svarbu prieš naudojant pleistrą ant lūpų įsitikinti, kad vaikas (ar suaugęs) gali laisvai kvėpuoti per nosį (t.y. kvėpavimas per burną yra įprotis). Tai įvertina šeimos gydytojas, miofunkcinės terapijos specialistas, LOR gydytojas ar ortodontas. Dažniausiai burnos teipavimą paskiria specialistas, kuris specializuojasi miofunkcinėje terapijoje. Savarankiškai taikyti šį metodą – nerekomenduojama.

Pradėjus teipuoti lūpas – pirmiausia rekomenduojama su priklijuotu pleistru bent pusvalandį pabūti dienos metu (pavyzdžiui, kol žiūrimas televizorius) ir, jei su pleistru ant burnos lengvai kvėpuojama per nosį – po kurio laiko galima pradėti klijuoti burną nakties metu.

Jei dažnai sergama kvėpavimo takų ligomis (daugiau kaip 5 kartus per metus) – teipuoti burną draudžiama – reikalinga pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar LOR gydytoju (otorinolaringologu), ir įsiaiškinti, ar galimas laisvas kvėpavimas per nosį (ar nėra alerginės slogos, padidėjusių tonzilių/adenoidų ir t.t.).

Nuo kokio amžiaus galima atlikti burnos teipavimą?

Nuo 2,5 metų.

Vaikams iki 2,5 metų, jei burna pravira miego metu – ją rekomenduojama „uždaryti”su nykščiu smakrą prispaudžiant prie viršutinio žandikaulio ir palaikant lūpas suspaustas (kol burnoje tarp liežuvio ir gomurio susiformuoja vakumas). Vaikams iki 2,5 metų teipuoti lūpas draudžiama.

Į kokį specialistą kreiptis, jei vaikas nakties metu kvėpuoja per nosį?

Jei vaikas nuolatos kvėpuoja per nosį – reiktų kreiptis į šeimos gydytoją. Šeimos gydytojas įvertins būklę ir pagal matomus simptomus nukreips pas reikiamą specialistą, pavyzdžiui, pas LOR specialistą įvertinti ar nėra padidėjusių adenoidų/tonzilių ar iškrypusios nosies pertvaros, pas alergologą, jei įtariamos alergijos ir t.t.

Jei vaikas kvėpuoja per nosį, bet jokių medicininių problemų nenustatyta – tada tai gali būti susiformavęs įprotis ir reiktų kreiptis į miofunkcinę terapiją atliekantį specialistą.

Jei vaikas kvėpuoja per nosį ir pastebite, kad yra sąkandžio problemų – tada kreipkitės į ortodontą.

Koks pleistras įprastai naudojamas burnos teipavimui?

Vaikams nuo 2,5 metų iki 6 metų naudojamas specialus pleistras, kuris pilnai neužklijuoja burnos – Myotape (toks pleistras patogus tokiu atveju, jei vaikas susirgtų žarnyno infekcija ir naktį vemtų).

Tokį pleistrą (ne pilnai užklijuojantį burną) gali naudoti ir vyresnio amžiaus vaikai ir suaugę.

Pilnai burną užklijuojantis pleistras gali naudojamas nuo 6 metų ir suaugusiems, tačiau galima naudoti ir pleistrą su „langeliu” (parduodamas FaceMyo klinikose).

Geriausia naudoti specialius pleistrus, nes paprasti pleistrai yra „agresyvūs” ir gali pažeisti lūpų audinius.

Pasikartosiu prieš klijuodami pleistrą ant burnos – pasikonsultuokite su miofunkcinę terapiją atliekančiu specialistu!

Rekomenduojami miofunkcinės terapijos specialistai

Kineziterapiautai:

Ortodontė (esant ir sąkandžio patologijai):

  • gyd. Dovilė Drungilaitė

Kiti straipsniai: