Kaip sustabdyti dantų kariesą (gedimą)?
Kas yra dantų kariesas?
Dantų kariesas (ėduonis) – tai lėtinis, bakterinės kilmės danties pažeidimas, kuriam progresuojant vystosi kietųjų audinių (emalio, dentino, cemento) irimas.
Kaip galima sustabdyti dantų kariesą (gedimą)?
Dantų valymas
- Dantis valykite mažiausiai du kartus per dieną, kaskart ne trumpiau kaip po 2 minutes. Labai svarbu kruopščiai pašalinti apnašas, kadangi būtent apnašų bakterijos ir yra pagrindinė priežastis, kodėl dantys genda.
- Naudokite elektrinį dantų šepetėlį. Galima naudoti ir paparastą minkštą dantų šepetėlį, tačiau yra tyrimų, nustačiusių, kad žmogus pašalina didesnį kiekį apnašų, kai naudojamaa elektrinis dantų šepetėlis.
- Bent kartą per dieną naudokite dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlius. Dantų siūlas naudojamas tarpdančiams, kurie yra labai siauri, o platesniems tarpdančiams tinkamesnė priemonė – tarpdančių šepetėlis.
Dantų pasta
Rinkitės dantų pastą, kurios sudėtyje yra fluoro, hidroksiapatitų arba ksilitolio, nes tokia dantų pasta geriausiai veikia prieš kariesą.
Fluoras. Įrodyta, kad fluoras ne tik stiprina dantų emalį, bet ir mažina bakterijų fermentų aktyvumą, padeda atkurti pažeistus dantis ir saugo juos nuo žalingo rūgščių poveikio. Fluoro jonai, sąveikaudami kartu su seilėse esančiu kalciu, suformuoja rūgštims atsparius kalcio fluorido (fluorapatito) kristalus, todėl dantys tampa atsparesni karieso atsiradimui.
Maksimalus fluoro kiekis dantų pastose gali būti iki 1500 ppm (angl. parts per million, fluoro dalelės milijonui dalelių). Kuo didesnis fluoro kiekis pastoje, tuo ji geriau saugo dantis nuo karieso.
Hidroksiaptitai – tai į emalį panaši medžiaga. Dantų pastos su hidroksiapatitais:
- Atstato mineralų balansą ir neutralizuoja apnašo rūgštis;
- Remineralizuoja dantų emalį;
- Sumažina dantų jautrumą;
- Turi balinimo efektą.
Ksilitolis. Ksilitolis yra natūralioje gamtoje randamas saldiklis. Jis turi antibakterinį poveikį, apsaugo dantis,bei skatina seilių išsiskyrimą. Kadangi ksilitolio nevirškina bakterijos- yra suardomos bakterijų kolonijos ant dantų paviršiaus ir taip sumažėja apnašų susidarymas.
Gelio aplikacijos ant dantų
Jei karieso atsiradimo rizika yra didelė, po dantų išsivalymo rekomenduojama aplikuoti remineralizuojantį gelį ant dantų (ir kuo ilgiau jį palaikyti, palaikius išspjauti likučius, geriausia neišskalauti). Remineralizuojančių gelių sudėtyje yra aktyvaus kalcio ir fosfatų arba hidroksiapatitų, taip pat gali būti fluoro. Antikarioziškai veikiančių gelių pavyzdžiai:
- Recaldent GC Tooth Mousse
- ApaCare & Repair
- Curasept Biosmalto ” Caries Erosion and Abrasion”
- Karex Gelee
Burnos skalavimo skystis
Esant aukštai karieso rizikai rekomenduojama skalauti su burnos skalavimo skysčiu, turinčiu fluoro.
Rekomenduojama skalauti su daug fluoro turinčiu skalavim skysčiu, tai yra 0.2 % (900 ppm) – kartą per savaitę arba 0.005% (225 ppm) – kasdien. Skalauti su 10 ml tirpalo 1 minutę. Nevalgyti ir negerti 20-30 min po skalavimo.
Beje, iki 6 metų vaikams skalauti su burnos skalavimo skysčiu nerekomenduojama dėl nurijimo rizikos.
Profesionalus fluoro lako aplikavimas
Fluoro lako aplikacijos atiekamos odontologijos kabinete. Periodiškai (2-4 kartus per metus) naudojant fluoridų preparatus (kuriuose fluoridų yra daugiau nei 1 proc.), galima stabilizuoti pradinius ėduonies pažeidimus. Dažniausiai yra aplikuojamas 5 proc. natrio fluoridas ant ėduonies atsiradimo rizikos vietų, pradinių ėduonies pažeidimų ir defektų. Lakas greitai nudžiūsta ir yra atsparus drėgmei, todėl ant dantų paviršių išsilaiko apie 12 val (fluoro poveikis emaliui yra maksimalus). Po procedūros reikalinga nevalgyti ir negerti 20-30 minučių. Procedūra užtrunka apie 15 minučių ir yra neskausminga.
Aplikuoti laką galima tiek ant pieninių tiek ant nuolatinių dantų.
Reguliariai lankykitės pas odontologą
Rekomenduojama profilaktiškai pas odontologą apsilankyti bent kartą per metus (to paties vizito metu galima atlikti profesionalią burnos higieną).
Sveikai maitinkitės, venkite užkandžiavimų
Venkite greitai virškinamų angliavandenių (saldumynų). Tyrimai parodė, kad suvalgius saldaus maisto, padidėjusi cukraus koncentracija seilėse išsilaiko 20 – 40 min. Tokio laiko pakanka, kad pasireikštų žalingas poveikis dantims. Dėl to ypač nerekomenduojama valgyti saldaus maisto nakčiai.