Kodėl genda dantys?

Dantų kariesas – arba dantų ėduonis, viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, nuo kurios yra pažeisti daugiau nei 90% visų pasaulio žmonių dantys. Dantų kariesas  atsiranda, kai dantų emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų. Kariesui atsiradimui būtini keturi veiksniai: bakterijos, esančios mikrobiniame apnaše ir seilėse, dažnas angliavandenių vartojimas, imlus danties paviršius ir laikas.

Kas lemia dantų karieso atsiradimą?

Karieso atsirandimą lemia daug veiksnių:

  • prasta burnos higiena
  • mikroelementų stoka (pvz.,fluoro, kalcio)
  • gausus angliavandenių (ypač lipnių) vartojimas,
  • sumažėjęs seilėtekis
  • kai dantis yra neteisingoje padėtyje (pasisukęs, pavirtęs), dėl ko apsunkėja apsivalymas ir susidaro taškai apnašoms kauptis.

Kokios yra profilaktinės priemonės nuo dantų karieso?

Burnos ertmės higiena yra pagrindinė profilaktikos priemonė. Dantis rekomenduojama valyti du kartus per dieną – ryte ir vakare po valgio, prieš tai išvalius dantų tarpus tarpdančių siūlu.

Dantų karieso profilaktikos tikslais reikia vartoti pakankamą fluoro kiekį (dantų patoje). Tyrimai rodo, kad fluoro naudojimas smarkiai sumažina ėduonies paplitimą ir intensyvumą.

Taip pat labai svarbu atsisakyti maisto produktų, kuriuose yra daug cukraus.

Profilaktinis lankymasis pas odontologą taip pat mažina riziką, jog dantys bus pažeisti karieso, o atsiradus problemoms, jos bus pastebėtos anksti.

Kokie yra dantų karieso atsiradimo požymiai?

Dantų karieso pačiam įžiūrėti kartais neįmanoma, ypač jei liga dar tik prasideda arba jis apima sunkiai matomas vietas (pvz., tarpdančius). Paprastai negilūs danties pažeidimai būna visiškai neskausmingi.

Esant pažengusiam dantų ėduoniui atsiranda gėlimas, skauda dantis nuo šaltų, karštų, saldžių ir rūgščių produktų, apsunkėja maisto kramtymas.

Kaip gydomas dantų kariesas?

Kariesas gydomas mechaniškai pašalinant pažeistus danties audinius, išvalius ir išdezinfekavus suformuotą ertmę ir ją užpildžius plomba.

Kiti straipsniai: