Kodėl skauda dantį nuo karšto dirgiklio?

Skaudėti dantį nuo  karšto (kaip ir nuo šalto) dirgiklio gali dėl keletos priežasčių. Tikslią priežastį jums nustatys odontologas, todėl esant jautrumui nuo karšto/šalto maisto kreipkitės į odontologijos kliniką. Gydymas priklausys nuo jautrumą sukėlusios priežasties, pvz.,  esant kariesui – reikalingas danties plombavimas, esant nervo uždegimui – reikalingas šaknų kanalų gydymas.

DAŽNIAUSIA PRIEŽASTIS:

  • Dantų ėduonis (kariesas). Tai viena iš dažniausių priežasčių, sukeliančių dantų skausmą. Esant ėduoniui (kariesui) gali būti jaučiamas nestiprus, trumpalaikis, savaime praeinantis skausmas, kurį sukelia maistas (karštas arba šaltas). Skausmas būna trumpalaikis ir praeinantis dirgikliui nustojus veikti. Tokiu atveju, dažniausiai pakanka danties plombavimo.

KITOS GALIMOS PRIEŽASTYS:

  • Danties nervo uždegimas (pulpitas). Pulpitas – tai danties pulpos (nervo, kraujagyslių,limfagyslių) uždegimas. Pulpa yra danties viduje, ją supa emalis ir dentinas. Pulpą sudaro minkštieji audiniai, čia praeina kraujagyslės ir nervai. Dažniausiai danties nervo uždegimas prasideda kariesui pažeidus emalį ir dentiną, ir burnos mikroflorai (bakterijoms) patekus į pulpą.
  • Dantų nudilimas. Tai danties audinio pažeidimas, fiziologinis danties kietųjų audinių nusidėvėjimas, atsirandantis dėl dantų tarpusavio kontaktų.
  • Dantenų recesija. Pasireiškia tada, kai dantenos nuslenka nuo danties ir apnuogina danties kaklelį ar netgi dalį danties šaknies.
  • Dantų erozija. Dantis pažeidžia ne tik kariesas, bet ir erozija. Dantų eroziją sukelia rūgščių turinčio maisto vartojimas ar gazuoti gėrimai.
  • Dantenų (periodonto) ligos.  Vystantis periodontitui, dantenos leidžiasi žemyn, tirpsta kaulas, dantų šaknys nebetenka atramos, dantys tampa paslankūs. Dėl dantenų nuslinkimo (recesijos) apsinuoginusios dantų šaknys yra labai jautrios terminiams dirgikliams.

Kiti straipsniai: