Kodėl susiformuoja blogas sąkandis?

Blogo sąkandžio priežastys

Vieno atsakymo, kodėl susidormuoja blogas sukandimas, nėra, tačiau dažniausios priežastys yra šios:

  • Paveldimumas (genetika).
  • Vaikystės įpročiai nusiraminimui ką nors čiulpti, pavyzdžiui, piršto čiulpimas ar ilgai naudojamas čiulptukas dažnai yra priežastis kryžminio ir atviro sukandimo.
  • Netinkama pieninių dantų priežiūra. Pieniniai dantys “išlaiko vietą” nuolatiniams dantims. Kariesui pažeidus pieninį dantuką ir jo negydant ar pašalinus anksčiau laiko – dažnai sumažėja dantų lanko ilgis ir lieka mažiau vietos taisyklingai išdygti nuolatiniam dančiui – atsiranda didesnė tikimybė dantų susigrūdimui. Jei pieninis dantukas buvo pašalintas dėl karieso ankstyvame amžiuje – rekomenduojama, kad ortodontas pritaikytų vietos išlaikymo aparatą.
  • Netaisyklingas kvėpavimas, kvėpavimas pro burną (pvz. vaikystėje dažnai sergant peršalimo, kvėpavimo takų ligomis, esant nuolatinei alergijai).
  • Griežimas dantimis (bruksizmas). Dantys dyla – sąkandis gilėja ir blogėja.
  • Suaugusiems netaisyklinga dantų padėtis dažnai atsiranda, kai yra laiku neatlikta implantacija po danties šalinimo. Tuomet, kiti dantys pakeičia savo padėtį.

Svarbu žinoti, kad vis dėl to dažnai netaisyklingas sąkandis atsiranda ne dėl genetikos, o dėl aplinkos poveikio, tai yra dėl tam tikrų neigiamų įpročių (piršto čiulpimo, kvėpavimo pro burną ir t.t), kurie įgyjami vaikystėje, todėl rekomenduojama atidžiai stebėti vaikus, o pastebėjus aukščiau išvardintus išsivysčiusius įpročius -jų atsikratyti. Taip sumažinsite sąkandžio anomalijų atsiradimo riziką.

Esant netaisyklingam sąkandžiui, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju ortodontu.

Kiti straipsniai: