Koks čiulptukas geriausias (norint sumažinti netaisyklingo sąkandžio atsiradimo tikimybę)?
Netaisyklingo sąkandžio susiformavimą gali lemti daug veiksnių. Pavyzdžiui, vienas iš žalingų įpročių, kuris gali lemti atviro sukandimo ar/ir kryžminio formavimąsi, dantų susigrūdimą ir kitas sąkandžio problemas – čiulptuko naudojimas. Netaisyklingas sąkandis formuojasi todėl, nes vaikui čiulpiant čiulptuką – liežuvis yra netaisyklingoje padėtyje (nepriglaustas prie gomurio) ir netaisyklingai „dirba” veido ir kramtymo raumenys.
Geriausias veiksnys, lemiantis taisyklingą sąkandžio formavimąsi ir veido struktūrų augimą – žindymas krūtimi bei čiulptuko NEnaudojimas, nes tada stimuliuojamas viršutinio ir apatinio žandikaulio taisyklingas augimas t.y. augimas į priekį.
Tačiau, jei vaikas čiulpia čiulptuką, tada reikia žinoti, kad tam tikri čiulptukai yra labiau rekomenduojami ortodontų, nes manoma, kad jie gali turėti mažiau įtakos, kad susiformuos netaisyklingas sukandimas:)
Kokie čiulptukai yra labiau „draugiški” sąkandžiui?
Geriausia naudoti čiulptuką, kuris išorėje yra nedidelės, pavyzdžiui, drugelio formos ir čiulpiamoji dalis yra ortodontinės/plokščios/asimetrinės formos.
Rekomenduojami čiulptukai yra šie:
Kokių čiulptukų reiktų vengti?
Reikia vengti čiulptuko, kuris turi didelį išorinį fragmentą, t.y. jei išorėje esanti dalis yra didelės apvalios formos (spaudžianti veido struktūras čiulpimo metu) ir jei silikoninė/lateksinė (čiulpiamoji) dalis yra apvalios,simetrinės, ne ortodontinės formos.
Čiuptukų pavyzdžiai, kurių ortodontai dažniausiai nerekomenduoja:
- BIBS simetriškos formos čiulptukai;
- Hevea čiulptukas simetriškos formos;
- Kiti čiulptukai turintys didelę apvalią išorinę dalį ir simetrišką (apvalios formos) didelę čiulpiamąją dalį (kuri itin trukdo liežuviui prisiglausti prie gomurio).
P.S. Galima naudoti šių firmų čiulptukus, jei išorinė dalis yra drugelio formos, o „čiulpiamoji dalis” – plokščia, ortodontinės formos.
Kas kiek laiko reikia keisti čiulptukus?
Čiulptukus rekomenduojama keisti kas 6 mėnesius.
Iki kada rekomenduojama atsisakyti čiulptuko?
Skirtingi literatūros šaltiniai rekomenduoja skirtingą amžiaus tarpsnį, tačiau dažniausiai rekomenduojama čiulptuko atsisakyti iki 2,5 metų. Tačiau kuo anksčiau, tuo geriau:)