Nykščio čiulpimas – kada sunerimti?

NORMALU

Daugiau nei pusė vaikų iki dviejų metų amžiaus turi įprotį čiulpti nykštį. Ir tai yra normalu.

Dažniausiai poreikis čiulpti nykštį praeina apie 3-čius gyvenimo metus.

Jei vaikas čiuplti nykštį nustoja, kol dar nėra nuolatinių dantų (t.y. pieninių dantų sąkandyje), dažniausiai net jei atsiranda sąkandžio patologijų – jos koreguojasi (t.y. dantys atsistato į vietą), kai nebeveikia žalingas faktorius (piršto čiulpimas).

Kada vaikas čiulpia nykštį?

Kai reikalingas nusiraminimas, saugumo pojūtis – dažniausiai vaikas jį čiulpia kai yra suirzęs, pavargęs, išsigandęs, stresinėse situacijose ar blogos nuotaikos.

Ar nykščio čiulpims kenkia sąkandžiui?

Taip, intensyvus nykščio čiulpimas gali įtakoti blogą sukandimą, ypač jei nykštys čiulpiamas intensyviai ir dažnai/ilgai. Jei pirštas laikomas burnoje 4-6 valandas per dieną, tada įvyksta pokyčiai sąkandyje: priekiniai viršutiniai dantys atsikiša į priekį, apatiniai dantys dažnai pasikreipia į vidų, formuojasi atviras sukandimas. Dažnai viršutinis žandikaulis susiaurėja ir dėl to atsiranda kryžminis sąkandis.

KADA VERTA SUNERIMTI?

  • Jei vaikas vaikas nykštį čiulpia labai intensyviai ir labai dažnai;
  • Pastebite, kad formuojasi netaisyklingas sąkandis (atviras sukandimas, viršutiniai dantys palinkę į priekį);
  • Pastebite nykščio pakitimus (suplonėja piršto oda, nagas);
  • Vaikas dažnai serga infekcinėmis ligomis;
  • Vaiko kalba yra sutrikusi. Dėl piršto čiulpimo gali keistis gomurio forma, atsirasti tarpai tarp dantų ir tai gali turėti įtakos kalbai.
  • Kyla bendravimo problemos ir vaikas patiria patyčias.
  • Jei dygsta nuolatiniai dantys, o vaikas vis dar čiulpia nykštį.

Svarbu, kad šio įpročio būtų atsisakoma iki kol vaikui pradeda dygti nuolatiniai dantys, tai yra iki 6-7 metų.

PATARIMAI, KAIP ATISAKYTI NYKŠČIO ČIULPIMO

Labai svarbu vaiko nebarti ir negėdinti.

Daugiau laiko leiskite su vaiku. Dažniausiai vaikas pirštą čiulpia dėl streso. Labai svarbu, kad vaikas jaustų tėvų visapusišką meilę ir taip psichologiškai jaustųsi ramus:)

Paskatinkite gerą elgesį. Susitarkite su vaiku, kad jei jis tą dieną nečiulpia piršto – gaus lipduką į pasiekimų kalendorių (galite patys pasigaminti), o surinkus tam tikrą lipdukų skaičių – gaus siurprizą ar dovanėlę.

Primenantys lipdukai. Matomose vietose priklijuokite lipdukų, kurie būtų priminimas, kad reikalinga pirštą išsitraukti iš burnos. Kai pamatote, jog vaikas čiulpia piršą, nebarkite, o parodykite lipduką, kuris reiškia, kad laikas liautis.

Raskite kitų būdų nurimti. Mažiems vaikams gali padėti mylimo žaisliuko apkabinimas, meilus prisiglaudimas prie tėvų. Vyresniems vaikams gali padėti paprastas pasiklabėjimas. Paaiškinkite savo vaikui, kokie šio įpročio ilgalaikiai padariniai.

Kai pastebite, kad vaikas čiulpia nykštį, atitraukite jį nuo šio veiksmo sudomindami kita veikla ar žaislu.

Veiklos trukdančios čiulpti piršą. Sugalvokite vaikui įvairių užduočių, kurioms atlikti reikalingos atlikti abi rankos. Tai gali būti šokis susikibus rankomis, lapų karpymas, žaidimas su plastelinu, lego konstravimas.

Nagų lakavimas. Vaistinėse galite rasti specialių lakų skirtų šio įpročio atsisakymui. Nagų lakas yra kartaus skonio ir piršto čiulpimas nebeatrodo toks malonus.

Naktinių marškinių (didesnio dydžio) ilgas rankoves užlenkite ir prisiūkite (kada vaikas miego metu negalėtų ištraukti rankų). Vaikui pasakykite, kad tai naujas žaidimas:)

Įtvarai. Šios priemonės labiau tinka vyresnio amžiaus vaikams, kai vaikas pats apsispręndžia, kad nori įtvarą naudoti. Tai gali būti piršto įtvaras, su kuriuo nepatogu čiulpti nykštį arba alkūnės įtvaras neleidžiantis piršto įsidėti į burną.

ĮTVARŲ PAVYZDŽIAI:

Tiguard įtvaras
Nipit įtvaras

ORTODONTINIAI APARATAI

Tai individualiai gaminami aparatai, kurie yra nešiojami burnoje ir dažniausiai yra neišimami. Juos paskiria gydytojas ortodontas. Šie aparatai neleidžia piršto patogiai įdėti į burną arba kelia diskomfortą bandant pirštą čiulpti.

Dažniausiai šie aparatai burnoje turi būti 6 mėnesius, tačiau jei čiulpimo įprotis intensyvus – gali tekti nešioti metus ir ilgiau.

ORTODONTINIŲ APARATŲ PAVYZDŽIAI:

Thumb Crib
Bluegrass

Kiti straipsniai: