Patarimai. Kad vaiko dantys būtų sveiki
- Pas odontologą pirmą kartą reikia atvykti, vos išdygta pirmasis dantis (nebūtinai gydymui, tiesiog susipažinimui ir apmokymui, kaip taisyklingai valyti dantis). Geriausia apsilankyti pas vaikų odontologą.
- Dantis reikia valyti nuo tada, kai išdygsta pirmasis dantis. Iš pradžių galite naudoti švarios marlės atraižą, sudrėkintą šiltu virintu vandeniu, vėliau – specialų kūdikiams skirtą šepetėlį, kurį tėvai užsimauna ant piršto. Dantis valyti reikia 2 kartus per dieną, ryte ir vakare. Rekomenduojama naudoti dantų pastą su fluoru.
0-3 metų vaikams rekomenduojama naudoti dantų pastą su 500 ppm fluoro. Vaikams su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų tėvų priežiūroje. Dantų pasta tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus.
3-6 metų amžiaus vaikams rekomenduojama naudoti dantų pastą, kurioje yra 1000 ppm fluoro, jei vaikams yra didelė karieso atsiradimo rizika – 1450 ppm (tėvų priežiūroje). Dantų pastos kiekis ant šepetėlio – žirniuko dydžio.
6 metų ir vyresniems vaikams rekomenduojama valyti su 1000 ppm fluoro dantų pasta. Dantų pastos kiekis ant šepetėlio 1-2 cm. Jei vaikams yra didelė karieso atsiradimo rizika – 1450 ppm.
3. Vaikai patys kokybiškai dantų išsivalyti negali, jie gali patys valyti, tačiau kontrolę ir dantų pervalymą turi atliki tėvai (iki 7 – 8 metų, priklausomai nuo vaiko įgūdžių). Bent kartą per mėnesį reikėtų atidžiai apžiūrėti vaiko dantis ir jeigu pastebite, kad yra ant dantų paviršiaus gelsvų, rusvų dėmelių, nedelsiant kreipkitės į gydytoją odontologą.
4. Kai tik atsiranda tarpdančiai., t.y. išdygsta daugiau dantų, tėvai vaikui tarpdančius turi valyti su siūlu.
5. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad čiulptuko reikėtų atsisakyti iki dviejų metų amžiaus. Tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į žalingus vaiko įpročius: piršto čiulpimas, nuolatinis kvėpavimas per burną, netaisyklingas rijimas – visa tai gali paskatinti netaisyklingai formuotis žandikauliui.
6. Mityba. Labai svarbi ir vaikų mityba. Įrodyta, kad angliavandeniai daugiausiai lemia formuojantis ėduoniui. Cukrus yra svarbiausias dantų ėduonies formavimosi veiksnys, todėl jos suvartojimas turėtų būti mažinamas. Taip pat reikėtų sumažinti užkandžiavimų dažnį.
7. Silantai. Dantis dengti silantais galima vaikams nuo 5-6 metų (išdygus pirmajam nuolatiniam dančiui), iki 15 m. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog vaikams laiku padengus dantis silantais net ir praėjus 8 metams dantų ėduonies atsiradimo galimybė mažesnė 80–90 proc.