Protiniai dantys. Kodėl skauda?

Protiniai dantys – tai tretieji (toliausiai dantų lanke esantys) krūminiai dantys, kurie pradeda kaltis 17-25 metais. Kartais šie dantys išdygsta nesukeldami jokio diskomforto ir pilnai dalyvauja kramtyme, tačiau dalis pacientų skundžiasi jų skausmu.

Galimos protinio danties skausmo priežastys:

  • Perikoronitas. Nepilnai išdygus protiniams dantims, arba esant jų pakrypimui, aplink dantį susidaro dantenų “kišenė” (dantena tik iš dalies dengia dantį). Kadangi po dantena yra sudėtinga išvalyti –  šioje kišenėje kaupiasi apnašos, maisto likučiai, susidaro palanki terpė daugintis bakterijoms, kurios ir sukelia uždegimą. Tada skauda apie protinį dantį esantys audiniai (dantena, žandas), gali būti sunku išsižioti, burnoje gali būti blogas kvapas, gali skaudėti žandikaulį, galvą. Gali pakilti temperatūra.
  • Kariesas. Protiniai dantys yra dažniau pažeidžiami karieso, nes juos sudėtinga gerai išvalyti, ypač jei jie išdygę tik dalinai ar/ir netaisyklingai. Esant pažengusiam kariesui atsiranda gėlimas, skauda dantis nuo šaltų, karštų, saldžių ir rūgščių produktų.
  • Pulpitas. Esant nervo uždegimui (pulpitui) skausmas yra labai stiprus ir dažniausiai suintensyvėja vakare ar naktį. Vaistai nuo skausmo padeda mažai arba visai nepadeda.
  • Periodontitas. Jei infekcija išplinta už danties šalnies viršūnės – kaule formuojasi periodontitas.  Jam būdingas skausmas kandant, dantis atrodo „pakeltas“, kartais net paslankus. Dažnai tokią būklę lydi bloga bendra savijauta, kartais pakyla temperatūra.

Bet kuriuo atveju, kreipkitės į odontologą ir jis paskirs tinkamiausią gydymą.

Iki kol sulauksite vizito pas odontologą, nuo skausmo jums gali pagelbėti šios priemonės:

  • Esant stipriam skausmui – išgerkite vaistų nuo skausmo (pavyzdžiui, Ibuprofeno 400 mg 3 kartus per dieną, kas 6 val.);
  • Praskalaukite burną su chlorheksidino turinčiu skalavimo skysčiu (pavyzdžiui, Eludril). Taip pat galima skalauti su druskos tirpalu: stiklinėje šilto vandens reikia ištirpinti šaukštą druskos. Praskalauti ir išspjauti.
  • Šaldykite žandą. Ant skruosto priglauskite ledo pūslę (šaltą kompresą, sausą ledą), įvyniotą į ploną rankšluostį ar servetėlę. Jokiu būdu nelaikykite ledo tiesiai ant odos, nes galite sudirginti odą. Šaldyti apie 15-20 minučių su 20 minučių pertraukomis.
  • Valgykite kita puse.
  • Labai gerai šepetėliu išvalykite protinius dantis (jei jie yra pakankamai prasikalę). Protinius dantis lengviau pasieksite naudodami vieno danties šepetėlį. Taip pat kruopščiai išvalykite ir tarpdančius su dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliu.

Kiti straipsniai: