Pulpitas – danties pulpos (nervo) uždegimas

Kas yra pulpitas?
Pulpitas – tai danties pulpos (nervo, kraujagyslių,limfagyslių) uždegimas. Pulpa yra danties viduje, ją supa emalis ir dentinas. Pulpą sudaro minkštieji audiniai, čia praeina kraujagyslės ir nervai. Prasidėjus pulpos audinių uždegimui, jie patinsta, pradeda spausti nervą, o tai pasireiškia dideliu skausmu.

Kas sukelia pulpitą?
Dažniausios pulpitą sukeliančios priežastys yra šios:
• negydomas dantų kariesas
• dantys nuolatos traumuojami stipraus sukandimo, dantų griežimo arba kitų sužalojimų
• įvyksta terminis suerzinimas dėl nuolatinių kažkuriam dančiui skirtų procedūrų, yra įdėta didelės apimties plomba t.p. po dantų šlifavimo
• danties trauma

Kokie yra pulpito/nervo uždegimo simptomai?
Pagrindinis pulpito simptomas yra skausmas.

Negrįžtamojo pulpito atveju būdinga:
• danties jautrumas į šaltą ar karštą dirgiklį, kuris tęsiasi net ir po dirgiklio pašalinimo
• aštrūs ir ilgalaikiai savaime atsirandantys danties skausmo priepuoliai (skausmas pulsuojantis, ypač stiprus)
• skausmo plitimas į ausį, smilkinį, kaklą, pacientui dažnai sunku nurodyti, kuris dantis priežastinis
• padidėjęs skausmas vakare ir naktį
• priešuždegiminiai vaistai pulpito susirgimui yra neefektyvūs ir danties skausmo nesumažina

Taip pat buna ir lėtinių pulpito formų, kurios praeina be simptomų, tačiau tokiais atvejais infekcija gali išplisti ne tik į pulpos audinius,bet ir į aplinkinį kaulą, pulpitas komplikuojasi į periodontitą.

Kaip gydomas pulpitas?
Paprastai šaknų kanalų gydymui reikia keleto apsilankymų.

Pirmojo vizito metu danties vainike pašalinami karieso pažeisti audiniai, suformuojama ertmė, per kurią iš kanalų specialiais instrumentais pašalinami uždegimo pažeisti ar jau apmirę pulpos audiniai, bakterijos. Kanalus praplatinus ir praplovus specialiais dezinfekuojančiais tirpalais, į juos suvedami vaistai, o ertmė užpildoma laikina plomba.
Antrojo apsilankymo metu (apytiksliai po 7-14 dienų) pašalinama laikina plomba, kanalai pakartotinai valomi. Jei nėra jokių uždegimo požymių, kanalai užplombuojami specialia hermetiška medžiaga.

Šaknų kanalų gydymo metu atliekamos rentgeno nuotraukos. Jų pagalba ne tik diagnozuojama, kuriam dančiui reikalingas gydymas, bet ir kontroliuojama gydymo eiga bei kanalų užpildymo kokybė. Skaitmeninis rentgeno aparatas garantuoja gerokai mažesnę apšvitą rentgeno spinduliais.
Po kanalų užpildymo, atstatoma vainikinė danties dalis. Kartais ertmę pakanka užplombuoti, tačiau jei danties vainikas buvo stipriai pažeistas, reikalingas protezavimas vainikėliu.

Kokios gali būti komplikacijos negydant pulpito?

Negydant pulpito gali išsivystyti danties šaknies viršūnės pūliniai. Jie gali sukelti periostitą (antkaulio – periosto uždegimas), osteomielitą (kaulų uždegimas).

Įtariant pulpitą – kreipkitės kuo skubiau pas gydytoją odontologą.  Laukti, kol nemalonūs pojūčiai liausis – tikrai neverta, nes dažniausiai delsimas reiškia tik dar intensyvesnį danties skausmą ir sudėtingesnį gydymą.

Staiga pajutus skausmą ir neturint galimybės iškart vykti pas odontologus, išgerkite vaistų nuo skausmo (pvz., ibuprofeno, paracetamolio). Vos tik pasitaikius pirmai progai būtina  užsirašyti pas specialistus dėl pulpito gydymo.

 

 

Kiti straipsniai: