Retencinė vielutė/lankelis. Ką reikia žinoti?

Kas yra retencinė vielutė/lankelis?

Po ortodontinio gydymo, dantims stabilizuoti (kad jie vėl negrįžtų į padinę padėtį) ir liežuvio pusės ant priekinių dantų su plomba yra pritvirtinama retencinė vielutė/ lankelis. Šio tipo reteineris yra estetiškas (jo nesimato), patogus ilgalaikiam dėvėjimui, nereikalinga papildomai galvoti apie įsidėjimą į burną, priešingai nei tuo atveju, kai dantims stabilizuoti paskiriama išimama plokštelė arba skaidri kapa.

Kiek laiko burnoje dažniausiai nešiojama retencinė vielutė?

Dantys juda visą gyvenimą, todėl retencinę vielutę reikalinga nešioti tol, kol norima turėti tiesius dantis (gali būti visą gyvenimą):)

Ypač svarbūs pirmi 1-2 metai po ortodontinio gydymo, nes tada dantys intensyviausiai „bando grįžti” į pradinę padėtį.

Kaip prižiūrėti dantis turintiems retencinę vielutę?

Fiksuotas vielutė apsunkina dantų išsivalymą, todėl toje zonoje, kur vielutė pritvirtinta – reikia papildomų priemonių (ir laiko) gerai išvalyti tiek dantis tiek tarpdančius.

Dantų valymas:

  • Dantis valykite minkštu dantų šepetėliu 2 kartus per dieną su fluoro turinčia dantų pasta. Ties ta vieta, kurioje yra reteineris, galite papildomai naudoti vieno danties šepetėlį.

Tarpdančių valymas:

  • Vieną kartą per dieną reikalinga išvalyti tarpdančius su tarpdančių siūlu ar tarpdančių šepetėliais.

Tarpdančių valymui pasirinkite vieną iš šių būdų:

Naudokite tarpdandčių siūlą su standžiu galiuku (pvz., Oral-B SuperflossGum Ortho).
Naudokite mažiausio dydžio tarpdančių šepetėlį.
Naudokite vandens irigatorių (pvz. Waterpik). Šį būdą naudokite tik tokiu atveju, jei jums sunkiai sekasi naudoti tarpdančių siūlą/šepetėlį ties ta vieta, kurioje yra vielutė. Žinokite, kad tarpdančių valymas vandens srove nėra toks efektyvus kaip valymas dantų siūlu ar šepetėliu.

Profesionali burnos higiena. Profesionalią burnos higieną atlikite bent kartą per metus (kas 6-12 mėnesių).

Ką daryti, jei retencinė vielutė lūžo ar atsilaisvino?

Jeigu reteineris vielutė sulūžo, atsiklijavo tam tikroje zonoje ar tiesiog pajautėte atiradusį šiurkštų paviršių, aštrius kraštus – reikia atvykti pas ortodontą. Priešingu atveju, toje zonoje, kur vielutė buvo pažeista – gali atsirasti dantų susigrūdimas ir jums bus reikalingas pakartotinis ortodontinis gydymas.

Retencinės vielutės stebėjimas. Rekomenduojama, kad gydytojas odontologas įvertintų retencinės vielutės būklę bent kartą per metus – įprastai tai atliekama, kai atvykstama atlikti profesionalios burnos higienos ar kito odontologinio gydymo.

Ar yra alternatyvų retencinei vielutei?

Taip, jei pacientui vielutė nepriimtina, sunku apie ją išsivalyti dantis, dantims stabilizuoti galima naudoti išimamą reteinerį: dantų plokštelę arba skaidrią kapą.

***

Galvojate apie naują reteinerį (retencinę vielutę ar kapą), ar kilo klausimų – kreipkitės į gyd.od. Simoną Korop:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)


Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

simona.korop@gmail.com

Kiti straipsniai: