Rūkymas ir periodontitas (paradontozė)
Pagrindinė periodontito (paradontozės) priežastis – nepakankamai gera burnos higiena ir ant dantų išliekantis bakterinis apnašas. Tačiau periodontito progresavimui turi įtakos ir rūkymas.
Cigaretėse yra randama apie 4000 nuodingų medžiagų, kurios veikia ir periodonto (apie dantis esančius) audinius.
SVARBU ŽINOTI:
- Rūkantiems žmonėms periodonto uždegimo simptomai, pavyzdžiui, kraujavimas ar dantenų patinimas (edema) pasireiškia REČIAU ir silpniau nei nerūkantiems pacientams (nes nikotinas sutraukia kraujagysles, todėl periodonto audinių kraujotaka nebėra intensyvi), tačiau tai nereiškia, kad periodonto liga nesivysto.
- Rūkantiems žmonėms sutrinka periodonto audinių kraujotaka, todėl sumažėja į periodonto audinius patenkančio deguonies kiekis, o tai skatina daugintis anaerobines bakterijas – pagrindinius mikroorganizmus, inicijuojančius periodonto audinių destrukciją.
- Rūkymas neigiamai veikia bendrą žmogaus imuninę sistemą ir skatina uždegiminių faktorių, ardančių periodonto audinius, gamybą.
Beje, žalą daro ne tik įprastos cigaretės – taip pat periodontui kenkia cigarai, kramtomas tabakas ar elektroninės cigaretės.
Taigi rūkantiems susirgti periodontitu (paradontoze) yra didensnė tikimybė nei nerūkantiems žmonėms.