Ūminis herpinis gingivostomatitas

ETIOLOGIJA. Ligą sukelia 1 tipo Herpes simplex virusas (HSV-1).

PAPLITIMAS. Serga vaikai ir jauni suaugusieji. Užkrečiama tiesioginio kontakto būdu. 60 proc. žmonių yra nešiotojai. Žmogus yra vienintelis šios infekcijos šaltinis.

KLINIKA (pasireiškimas). Tai dažniausia ūminė virusinė burnos gleivinės infekcija. Pirminis kontaktas su HSV-1 sukelia arba pirminį herpinį gingivostomatitą, arba subklinikinę besimptomę infekciją, dėl to susiformuoja imunitetas šiai ligai. Inkubacinis laikotarpis yra 4-6 dienos. Pirminiam herpiniam gingivostomatitui būdinga: aukšta temperatūra, bendras silpnumas, irzlumas, dirglumas, pykinimas, galvos skausmas, abipusis regioninių limfmazgių padidėjimas, skausmas burnoje ir dėl to padidėjęs seilėtekis, blogas kvapas iš burnos. Per kelias dienas išsivysto bėrimo fazė: gleivinė parausta, patinsta, pasidengia dauginėmis susiliejančiomis smeigtuko galvutės dydžio pūslelėmis. Per 24 val. pūslelės trūksta ir palieka skausmingas, apvalias, negilias, susiliejančias erozijas, kurias dengia gelsvai pilkos pseudomembranos ir supa eriteminės aureolės. Pažeidžiama žandų, liežuvio, lūpų ir gomurio gleivinė. Nauji bėrimo elementai atsiranda per 3-5 dienas nuo bėrimo pradžios. Erozijos sugyja be randų per 10-14 dienų. Pažeidimų beveik visada atsiranda ir dantenų gleivinėje. Būdingas ūminis gingivitas: dantenose nebūna pūslelės stadijos ir paveikti dantenų speneliai pasidengia serofibrininėmis apnašomis.

DIAGNOSTIKA grindžiama klinikinių požymių visuma. Kartais prireikia laboratorinių tyrimų: citologinio, histologinio tyrimų, nustatyti monokloninius antikūnius, išskirti ir padauginti viruso RNR, nutatyti serumo antikūnų titro padidėjimą.

DIFERENCINĖ DIAGNOSTIKA.  Atskirtinas nuo pūslelinę primenančios aftinės opos, rankų ir pėdų ligos, herpanginos, streptokokinio stomatito, ūminio opinio nekrozinio gingivito, daugiaformės eksudacinės raudonės, paprastosios pūslinės.

GYDYMAS. Sunkiais atvejais skiriamas sisteminis gydymas antivirusiniais vaistais, bet dažniausiai užtenka tik simptominio gydymo (lovos rėžimas, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, daug skysčių, gera burnos higiena).

Įtariant herpinį gingivostomatitą, kreipkitės į šeimos gydytoją.

Literatūra: A. Rimkevičius ir kt., Burnos patologija, 2014, p. 115

Kiti straipsniai: