Vaikiškos gertuvės ir netaisyklingas sąkandis. Kokią gertuvę rinktis?

Netaisyklingo sąkandžio atsiradimo etiologija yra daugiaveiksnė, tačiau iš esmės priežastis, dėl kurių formuojasi netaisyklingas sukandimas – galima suskirstyti į genetinius ir aplinkos veiksnius.

Vienas iš aplinkos veiksnių, kuris gali sukelti netaisyklingą sąkandį – yra netaisyklinga liežuvio padėtis (ypač tuo laikotarpiu, kai auga vaiko žandikauliai).

Tam tikros gertuvės gali lemti netaisyklingą liežuvio padėtį burnoje ir netaisyklingo rijimo formavimąsi.

Kokios gertuvės yra „nedraugiškos” sąkandžiui?

  • Gertuvės su šiaudeliu (ar snapeliu). Geriant per šiaudelį vyksta siurbimas, liežuvis yra nuleistas prie burnos dugno (nepriglaustas prie gomurio), todėl nėra skatinamas/lavinamas taisyklingas rijimas. Gali susiformuoti įprotis ryti netaisyklingai, o tai gali lemti netaisyklingo sąkandžio formavimąsi.

Žinokite, kad tik tada, kai atitinkamas veiksmas yra kartojamas 4–6 valandas per parą, atsiranda pokyčių dantų lanke. Taigi, jei vaikas tik retkarčiais pagurkšnoja iš gertuvės su šiaudeliu – žalos tai neturėtų padaryti.

Tačiau gertuvę su šiaudeliu(snapeliu) reikia naudoti kuo rečiau, kad nesusiformuotų įprotis ryti netaisyklingai.

Kokios gertuvės yra REKOMENDUOJAMOS vaikams?

Taisyklingai ryjama yra tada, kai liežuvis rijimo metu kyla prie gomurio, žandai ir lūpos yra atpalaiduoti – tada vyksta taisyklingas žandikaulių formavimąsi bei veido vystymąsis.

  • Geriausia yra naudoti paparastą puodelį/stiklinę. Tada ryjant vandenį liežuvis yra taisyklingoje padėtyje (glaudžiamas prie gomurio).
  • Norint, kad gėrimas neišsilietų – galima naudoti 360 neišsiliejantį puodelį/gertuvę (tačiau geriau yra paprastas puodelis/stiklinė).

Kiti straipsniai: