Kaip išsirinkti dantų pastą?

Dantų pastas pagal jų poveikį galima skirstyti į tris grupes:

  1. Higieninės – tinka bet kokių dantų kasdienei priežiūrai. Šios sudėtyje nėra veikliųjų ar gydomųjų medžiagų. Tokios pastos tinka neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus, nešiojantiems protezus ant implantų, alergiškiems tam tikroms dantų pastos sudėtinėms dalims.
  2. Profilaktinės – saugo nuo karieso arba dantenų ligų. Pagal poveikį jas galima skirstyti į antikariozines (dažniausiai turi fluoro), antibakterines (dažniausiai mažina dantenų uždegimą), mažinančias dantų jautrumą, balinančias, užkertančias kelią akmenų susidarymui.
  3. Gydomosios – jų sudėtyje yra antibakterinių medžiagų. Gydomosios dantų pastos dažniausiai būna su antibiotikais (chlorheksidinu) ir jų naudojimo trukmė ribojama 2 savaitėmis. Šias pastas paskiria specialistas – gydytojas odontologas arba burnos higienistas.

RENKANTIS SVARBU:

  • Dantų ir dantenų būklė

Jeigu dantys yra pažeidžiami karieso – rekomenduojama rinktis dantų pastą su fluoru. Kuo didesnis fluoro kiekis pastoje, tuo ji geriau saugo dantis nuo ėduonies. Nuo karieso taip pat apsaugo dantų pastos, kuriose yra hidroksiaptitų.

Jeigu kraujuoja dantenos – reikėtų rinktis antibakterinėmis medžiagoms arba žolelių (ramunėlių, ąžuolo žievės, šalavijo ir t.t.) ekstraktais praturtintas dantų pastas. Dantenos taip pat gali kraujuoti, jei yra akmenų, todėl jei kraujavimas nesiliauja – gal jau laikas atlikti profesionalią burnos higieną?

Jeigu dantys yra jautrūs – rinkitės dantų pastas jautriems dantims. Tokių pastų sudėtyje yra medžiagų, kurios sumažina danties nervų jautrumą (kalio nitratas) ar medžiagų, kurios užblokuoja dentino tubules, kuriose judantys skysčiai įjautrina dantį (alavo fluoridas, amino fluoridas, stroncio chloridas, hidroksiapatitai).

Jeigu daug rūkote ar linkęs kauptis pigmentinis apnašas – rinkitės dantų pastą, kuri balina dantis. Šios pastos sudėtyje yra šveičiamųjų (abrazyvinių) medžiagų, kurios nuvalo pigmentuotas apnašas. Tačiau ilgai ir intensyviai naudojant šią pastą, galima pakenkti danties emaliui ir netgi sudirginti danties kaklelį. Beje, balinančios dantų pastos dantų NEBALINA, jos tiesiog nuvalo dalį ant dantų paviršiaus nusėdusių pigmentinių medžiagų, todėl dantys pašviesėja tiek, kiek jie tampa švarūs.

  • Dantų pastų abrazyvumas. 

Renkantis dantų pastą, būtina atkreipti dėmesį į jos abrazyvumą, kuris išreiškiamas RDA (angl. Relative Dentine Abrasivity) reikšme. Pagal Europoje naudojamą klasifikaciją, mažai abrazyvios bus pastos, kurių RDA yra iki 55, vidutinio abrazyvumo pastoms priskiriamos tos, kurių RDA svyruoja tarp 60–80, o didelio abrazyvumo yra tos, kurių RDA indeksas yra 80–120.

Deja, pastos RDA indeksas retai nurodomas ant dantų tūbelės ir dažniausiai informacija, koks yra pastos abrazyvumas glima rasti tik internete (pvz., gamintojo puslapyje).

Mažo abrazyvumo dantų pastos tinka esant dantų nusidėvėjimui, erozijoms, dantų jautrumui, apsinuoginusioms šaknims. Kasdieniniam naudojimui galima naudoti vidutinio abrazyvumo dantų pastas. Didelio abrazyvumo dantų pastos (tam tikra dalis „whitening“, „tabaco and coffee stain removing“ ir pan.) paprastai nerekomenduotinos kasdieniniam vartojimui. Jas 1-2 kartus per savaitę galima naudoti tuomet, kai yra didesnė apnašų (įskaitant ir pigmentuotų, kai žmogus rūko, geria daug kavos, arbatos) kaupimosi rizika.

  • Skonis

Dantų pasta turi būti jums skani. Tai ypač svarbu vaikams, nes kuo skanesnė dantų pasta, tuo ilgiau valomi dantys.

RENKANTIS NESVARBU:

  • Šalis.

Šalis, kurioje pagaminta dantų pasta, neturėtų tapti jos pasirinkimo kriterijumi.

Ar normaliai dantų higienai svarbu vien tik dantų pasta?

Svarbu ne tik dantų pasta, bet ir valymo įpročiai – ar dantys valomi su tinkamu šepetėliu (esate pasirinkę tinkamą šepetėlio kietumą, atsižvelgiant į dantų ir dantenų būklę), ar valoma  tinkamais judesiais, tinkamą laiką. Taip pat svarbu naudoti dantų siūlą ar tarpdančius valančius šepetėlius.

Taip pat labai svarbu  reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną ir lankytis profilaktiniams patikrinimams pas odontologą.

Kiti straipsniai: