Kokia dantų pasta yra geriausia (apsauganti nuo karieso)?

Yra keletas dalykų į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis kasdienę dantų pastą, kuri apsaugotų nuo karieso:

  • Dantų pastoje turi būti fluorido. Rekomendauojama, kad fluorido kiekis būtų maksimalus – šiuo metu Lietuvoje tai būtų dantų pasta su 1450 ppm fuoridų.  Įrodyta, kad fluoras ne tik stiprina dantų emalį, bet ir mažina bakterijų fermentų aktyvumą, padeda atkurti pažeistus dantis ir saugo juos nuo žalingo rūgščių poveikio. Fluoro jonai, sąveikaudami kartu su seilėse esančiu kalciu, suformuoja rūgštims atsparius kalcio fluorido (fluorapatito) kristalus. Mokslininkai nustatė, kad dantų pastos su fluoru apie 25 % sumažina ėduonies riziką.
  • Datų pasta turėtų būti be SLS (sodium lauryl sulfate). SLS yra labai stiprus ir agresyvus putų valiklis, kuris dažniausiai naudojamas buitiniuose plovikliuose, automobilių variklių plovimo skysčiuose. SLS paveikia burnos gleivinės ląsteles ir patenka į mūsų organizmą. Kol kas nėra įrodyta ar SLS patekęs į organizmą gali sutrikdyti žmogaus sveikatą, bet žalingas poveikis burnos gleivinės ląstelėms akivaizdus.  SLS patekęs į burnos ertmę atakuoja gleivinės ląsteles, kas sukelia gleivinės išplonėjimą bei abrazijas, kurių pasekmėje susiformuoja skausmingos burnos gleivinės opelės, dar kitaip vadinamos aftos.
  • Dantų pasta turėtų būti mažo arba vidutinio abrazyvumo (RDA). Daug pastų dėl savo abrazyvios (grūdėtos) sudėties braižo emalį. Tiesa, jog tam tikras abrazyvas padeda pašalinti apnašas, tačiau jei pasta yra per daug abrazyvi, danties emalis yra pažeidžiamas. Dantų pastos grūdėtumą nusako RDA (santykinės dentino abrazijos skaičius), kuo jis aukštesnis, tuo didesnis apnašų pašalinimo efektas. Patariama nenaudoti dantų pastų, kurių RDA aukštesnis nei 80. Jei jūsų nevargina dantų jautrumas, neturite erozijų, apsinuoginusių šaknų – patariame naudoti dantų pastą su RDA nuo 40 iki 70.
  • Dantų pasta turėtų būti malonaus skonio. Daug dantų pastų turi stiprų skonį – kartais jis toks stiprus, kad sutrikdo skonį.

Dantų pastų pavyzdžiai (su daug fluoro, be SLS  ir su vidutiniu ar mažu abrazyvumu):

Kiti straipsniai: