Tarpdančių valymas

Tarpdančiuose slypi labai didelė dalis kenksmingų bakterijų (apnašo), todėl dantų kariesas dažniausiai atsiranda šioje vietoje. Dėl šios priežasties bent vieną kartą per dieną (geriausia vakare) reikalinga tarpdančius išvalyti.

Tarpdančiams valyti yra skirti tarpdančių šepetėliai ir tarpdančių siulas.

Tarpdančių šepetėliai. Mūsų tarpdančiai po dantenomis yra šiek tiek išgaubti, todėl dažniausiai vien tik siūlo nepakanka norint juos gerai išvalyti. Tarpdančių šepetukus mes vedame į tarpdančio apačią, prie pat dantenos ir lygiai taip pat jį ištraukiame. Tarpdančių šepetukų yra daugybė dydžių ir juos reikia individualiai pritaikyti kiekvienam tarpdančiui. Pirmą kartą išrinkti tinkamo dydžio tarpdančių šepetėlius gali padėti burnos higienistas arba gydytojas odontologas.

Tarpdančių siūlas. Tam tikri tarpdančiai yra labai tamprūs ir į juos nelenda tarpdančių šepetėlis – tada rekomenduojama naudoti tarpdančių siūlą. Patogiausia valytis plonu vaškuotu tarpdančių siūlu.

Jei nepatogu valytis įprastu tarpdančių siūlu (nes dideli pirštai, nepatogu kišti siūlą į burnos galą), galite pabandyti valytis su siūlu ant kotelio (laikiklio).

Kaip tinkamai naudoti tarpdančių siūlą?

  1. Nutraukite apie 45 cm tarpdančių siūlo ir jo galais apvykite po vieną kiekvienos rankos pirštą.
  2. Švelniai laikykite siūlą nykščiais ir rodomaisiais pirštais, tarp abiejų rankų pirštų išlaikydami maždaug 2,5 cm atstumą.
  3. Švelniu sukamuoju judesiu įkiškite siūlą į tarpdantį.
  4. Siūlui pasiekus dantenų liniją, užlenkite jį C forma aplink dantį.
  5. Laikydami siūlą taip, kad slystų danties šonu, švelniai traukdami aukštyn nuo dantenų, išvalykite tarpdantį ir pakartokite šiuos veiksmus kito danties paviršiumi. Siūlo negalima traukyti pirmyn ir atgal.
  6. Valykite nuosekliai, kad užtikrintumėte, jog nepraleidote nei vieno danties.
https://youtu.be/-_55NJmF8us

Kodėl dantenos kraujuoja valant tarpdančius?

Normalu, jei ilgą laiką nevalius tarpdančių ir pradėjus juos valyti – pasirodo kraujavimas iš dantenos. To nebijokite, toliau kruopščiai valykite ir kasdien matysite vis mažiau kraujo. Įprastai kraujuoja 2-7 dienas ir po to kraujavimas liaujasi. Jei kraujavimas nesiliauja – pasikonsultuokite su burnos higienistu arba odontologu (gali būti, kad naudojate per didelį trpdančių šepetėlį arba valote per stipriai).

Ar galima tarpdančių valymui naudoti vandens irigatorių?

Taip galima, tačiau irigatorius neturėtų pakeisti dantų siūlo ar tarpdančių šepetėlių. Irigatoriumi rekomenduojama naudotis papildomai po to, kai jau tarpdančiai išvalyti su tarpdančiu siūlu/šepetėliais.

Kiti straipsniai: