Atviras sukandimas
Atviras sukandimas – tai paveldėta ar įgyta sąkandžio anomalija, kai nėra vertikalaus perdengimo tarp priekinių viršutinių ir apatinių dantų (priekinis atviras sąkandis) ar/ir tarp šoninių dantų (šoninis atviras sąkandis).
Atviras sąkandis gali būti kelių dantų srityje dėl žalingų įpročių, ankilozės ar kitų vietinių faktorių (dentalinis atviras sąkandis) ar jis gali susiformuoti dėl žandikaulių netaisyklingo augimo (skeletinis atviras sąkandis).
Kokie žalingi įpročiai gali lemti atvirą sąkandį?
- Čiulptuko arba piršto čiulpimas. Vaikų čiulptuko ar piršto čiulpimas nėra problema, kai vaikas tai daro iki 2-3 metų. Jei vaikas pirštą čiulpia dar po 2-3 metų, ir ilgiau kaip 6 valandas per parą, sutrinka žandiklaulių augimas, atsiranda atviras sukandimas.
- Apatinės lūpos kramtymas. Yra vaikų, kurie ramybės būsenoje tiesiog iš įpročio kiša liežuvį tarp dantų.
- Liežuvio kaišiojimas tarp dantų. Dažnai kaišiojant liežuvį tarp dantų – atsiranda tarpas.
- Nagų ar rašymo priemonių kramtymas/čiulpimas.
- Netaisyklinga liežuvio padėtis, nuolainis kvėpavimas pro burną.
Kaip galima padėti?
Dažniausiai, jei sutrinka normalus žandiklaulių vystymasis, yra rekomenduojama nešioti aparatą, kuris sureguliuoja raumenų balansą. Dažnai yra naudojamas „treineris„, kuris treniruoja burnos raumenis ir taip koreguoja sukandimą. Taip pat gali būti gaminama plokštelė su grotelėmis.
Kartais rekomenduojama lankytis pas kineziterapiautą ar logopedą, kuris skiria specialius pratimus veido ramenų treniravimui.
Kartais prireikia psichologo pagalbos.