Ar fluoras kenkia?

Ar fluoras kenksmingas, ar žalingas – priklauso nuo keletos faktorių: labai svarbu, koks fluoro kiekis yra geriamame vandenyje, vartojamuose maisto produktuose, koks dantų pastos kiekis su fluoru naudojamas ir pan. Fluoras tampa žalingu, jei jo iš įvairių šaltinių yra suvartojamas labai didelis kiekis (iš vandens, maisto produktų, dantų pastos ir pan.).

FLUORO NAUDA

Gydytojai odontologai fluorą dantų pastoje laiko naudingu elementu, nes jis apsaugo nuo karieso. Mokslinėje literatūroje jau seniai yra įrodyta fluoro nauda dantų mineralizacijai (jis tvirtina dantų emalį), todėl mokslininkai sudaro rekomendacines lenteles, kiek fluoro turėtų būtų dantų pastoje (pagal amžiaus grupes) ir tomis rekomendacijomis vadovaujamasi.

Europos vaikų odontologijos akademija 2019 metais paskelbė šias rekomendacijas apie fluorą vaikiškose dantų pastose:

  • Nuo pirmo dantuko iki 2 metų rekomenduojama valyti dantis su 1000 ppm fluorido turinčia pasta. Jos dėti ne daugiau kaip ryžio grūdas;
  • 2-5 metų vaikams naudoti 1000 ppm fluorido turinčią pastą, bet pastos dėti žirnio dydyžio;
  • 6 metų vaikams naudoti  1450 ppm ir pastos dėti per visą šepetėlį;

Suaugusiems rekomenduojama, kad dantų pastoje fluoro kiekis būtų 1500 ppm.

Beje, pagal naujausias rekomendacijas netgi rekomenduojama po dantų išsivalymo dantų pastos neišskalauti,  tiesiog gerai išspjauti pastos likučius. Kuo ilgesnis dantų pastos (fluoro elementų) kontaktas su dantimis – tuo geresnė apsauga nuo karieso.

FLUORO ŽALA

Atsakant į klausimą dėl žiurkių nuodų, XX a. pradžioje natrio fluoridas iš tiesų buvo naudojamas kaip žiurkių nuodai, pesticidas, tačiau į šių preparatų sudėtyje fluoro kiekis buvo labai didelis. Fluoro kiekis šiuolaikinėse dantų pastose nė iš tolo jam neprilygsta. Beje, šiais laikais natrio fluoridas naudojamas, pavyzdžiui, osteoporozes gydymui (ypač menopauzės laikotarpiu).

FLUOROZĖ

Kai danties audiniai savo formavimosi bei vystymosi metu (maždaug iki 7.5 metų) yra pažeidžiami padidintų fluoro dozių, dantys gali būti pažeisti fluorozės. Galimi fluorozės požymiai: baltos linijos ant danties emalio, dėmėtas išdygusių dantų emalis, įvairių spalvų dėmės ant emalio (pradedant gelsvomis ir užbaigiant ypač tamsiomis dėmėmis), matinis danties paviršius.

Dažniausios priežastys, kodėl atsiranda fluorozė:

  • Vanduo ir maisto produktai. Dantų fluorozę gali paskatinti ilgalaikis geriamo vandens su padidintu fluoro kiekiu (1,5 mg fluoro 1 litre vandens) vartojimas. Fluorozė gali išsivystyti ir tada, kai vandenyje yra 0,8-1 mg fluoro, bet vaikas dantų formavimosi metu dažnai serga, viduriuoja, nenaudoja pieno produktų, papildomai geria daug arbatos, valgo žuvies (šiuose produktuose yra daug fluoro).

SVARBU ŽINOTI: Lietuvos teritorijoje fluorido koncentracijos požeminiame vandenyje pasiskirsčiusi nevienodai. Padidėjęs fluoro kiekis geriamajame vandenyje nustatytas Kretingos, Palangos, Klaipėdos, Šilutės, Kelmės rajonuose. Tačiau… Rytų ir Pietryčių Lietuvos rajonuose fluoro koncentracijos yra labai mažos.

  • Didelis dantų pastos prarijimas. Fluorozė gali atsirasti vaikams, pradėjusiems valyti dantis su daug fluoro turinčia dantų pasta, nemokant jos išspjauti ir išskalauti burnos. Kartais vaikai tiesiog slapta valgo skanią dantų pastą.

 

Žinokite, kad fluoras veikia dvejopai: nedidelės jo dozės saugo dantis, o didelės – žeidžia, gadina dantų spalvą ir kietuosius danties audinius. Tačiau, jei fluoras naudojamas pagal rekomendacijas (mažas kiekis ant dantų šepetėlio, dantis valo vienas iš tėvelių), jo nauda yra žymiai didesnė nei žala.

Kiti straipsniai: