Nedygsta nuolatiniai dantys. Kokios galimos priežastys?
Nuolatiniai dantys dažniausiai pradeda dygti 5-6 metų vaikams ir visi nuolatiniai dantys turėtų būti burnoje (išskyrus protinius dantis) 13 metų vaikui. Nuolatinių dantų dygimo seką rasite čia. Tačiau kai kuriems vaikams nuolatiniai dantys nedygsta tuo pačiu laiku kaip bendraamžiams arba visai nepasirodo.
Dažniausios priežastys yra šios:
- Genetiškai nulemtas vėlyvesnis dantų dygimas. Kai kuriems vaikams tiesiog genetiškai nulemta, kad dantys dygsta vėliau. Tokiem vaikams vėliau kalasi ir pieniniai ir nuolatiai dantys. Tai yra normalus reiškinys. Pastebėta, kad dažnai vėliau dantys kalasi vaikams, kurie buvo neišnešioti ar tiesiog tiems, kurie bręsta vėliau.
- Nėra vietos dantų lanke. Labai dažnai vietos dantų lanke trūkumas atsiranda tada, kai pieninis dantis buvo pašalintas (pvz., dėl pieninio danties supūliavimo) prieš fiziologinį danties iškritimo laiką. Tada į atsiradusį pašalinto danties tarpą pasislenka gretimi dantys ir nelieka vietos nuolatiniam dančiui išdygti. Tokiu atveju nuolatnis dantis dygsta kreivai arba nedygsta visai.
- Nėra nuolatinio danties užuomazgos. Nuolatinis dantis gali ir neišdygti, jei kaule nėra jo užuomazgos t.y. nėra susiformavusio nuolatinio danties. Dažniausiai nebūna višutinių antrųjų kandžių užuomazgų ir apatinio žandikaulio antrųjų kaplių užuomazgų. Užuomazgų nebuvimas patvirtinamas atlikus rentgeno nuotrauką.
Hipodontija (kai nėra susiformavusio vieno ar kelių dantų) dažniausiai yra nustatoma kartu su tam tikrais sindromais, sisteminiais susirgimais, pavyzdžiui, Dauno sindormu, ektodermine displazija.
- Sustorėjęs kaulas ar/ir dantena. Per anksti netekus pieninio danties, gali susiformuoti sustorėjęs alveolinės ataugos (kaulo) sluoksnis ar sustorėti dantena – tada nuolatiniam dančiui „pasunkėja” dygimas. Dažnai tokiu atveju prireikia chirurginės intervencijos – nuolatinis dantis „atidengiamas” ir taip palengvinamas dygimas.
- Yra papildomas dantis, trukdantis dygimui. Kai kurie vaikai turi papildomą dantį kaule, kuris blokuoja nuolatinio danties dygimą. Dažniausiai papildomas dantis yra prie centrinių viršutinių kandžių. Papildomam dančiui diagnozuoti reikalinga atlikti rentgeno nuotrauką.
Jei jus neramina nedygstantis nuolatinis dantis, pasikonsultuokite su gydytoju odontologu.