Apie tarpdančių siūlą

Kodėl reikia valyti tarpdančius?

Reguliariai naudojamas tarpdantų siūlas turi daug privalumų: išvalo maisto likučius ir apnašas iš tarpų, kur dantų šepetėlis negali pasiekti, padeda išvengti dantenų, periodonto ligų, karieso ir blogo burnos kvapo.

Kokį tarpdančių siūlą rinktis?

Iš tiesų nėra didelio skirtumo, kokį tarpdančių siūlą naudosite: vaškuotą ar nevaškuotą. Geriausia išbandyti abu variantus ir pačiam nuspręsti, su kuriuo tarpdančių siūlu valyti dantis yra patogiau. Kai kuriems žmonėms lengviau naudoti vaškuotą tarpdančių siūlą, nes jis lengviau slysta dantų paviršiumi (todėl galimas mažesnis dantenų kraujavimas). Tačiau yra žmonių, kuriems labiau patinka nevaškuotas siūlas, nes jis dėl didesnio sukibimo lyg ir nuvalo geriau, nors ir mažiau slysta.

Tarpdančių siulas laikikliuose

Kad siūlo nereikėtų vynioti ant pirštų, galima naudotis siūlo laikikliais. Jų privalumas yra tas, kad sutaupoma siūlo, nes vyniojant aplink pirštus vis tiek galai nepanaudojami tarpdančių valymui ir tai, kad nereikia pirštų grūsti giliai į burną, ypač tiems, kurių pirštai stambesni.  Deja, kadangi laikikliuose siūlas yra tiesus, o ne C raidės, kaip reikėtų efektyviam tarpdančių valymui, kad apimtų kuo daugiau danties paviršiaus, dantų valymas tokiu siūlu yra mažai efektyvus. Tik tiek, kad tai vis tiek geriau, negu visai nesivalyti dantų siūlu.

 

 

Supersiūlai (superflosai)

Supersiūlas būna sudarytas iš kelių dalių – standaus galiuko, korėto ir įprasto siūlo.  Standus siūlo galiukas leidžia patekti siūlui horizontaliai į tarpdantį, po įvairiais ortodontiniais įtaisais, tiltais. Tuo tarpu korėtasis siūlas kruopščiai išvalo ortodontinius įtaisus, tarpdančius ir kitas sunkiai paprastu siūlu pasiekimas vietas. Ja išvalomi stambesni maisto likučiai ir pats tarpdantis, o paprasto siūlo dalimi – minkštosios apnašos, dantų susilietimo vieta. Kaip ir įprasti dantų siūlai, supersiūlai būna skirtingų storumų, skiriasi jų korėtosios dalies storis.

Šis siūlas labiausiai tinkamas nešiojantiems breketus ar turintiems dantų tiltus.

 

 

Kaip taisyklingai naudoti tarpdančių siūlą?

  1. Pasirinkte tinkamą dantų siūlo ilgį. Rekomenduojamas dantų siūlo ilgis 30-50 cm.
  2. Apvyniokite dantų siūlą apie viduriniuosius pirštus taip, kad dantų siūlas nebūtų įtemptas.
  3. Nykščiais ir rodomaisiais pirštai tvirtai laikykite siūlą ir įveskite jį į tarpdantį.
  4. Kai siūlas pasiekia dantenas, išlenkite jį ovalo, paprasčiau tariant C raidės, forma aplink dantį ir braukdami danties paviršių, kelkite siūlą aukštyn. Nepamirškite, kad reikia nuvalyti abejus, šalia esančių dantų paviršius.
  5. Išvalę tarpdantį, paslinkite siūlą, kad kitus tarpdančius galėtumėte valyti švaria siūlo dalimi.

Kada naudoti tardančių siūlą?

Tarpdančius valykite vieną kartą per dieną.

Dantų siūlą naudoti galima ir prieš valant dantis, ir po to. Vieni odontologai teigia, kad reikia dantų siūlą naudoti prieš dantų valymą, nes tada dantų pastoje esantis fluoras pateks į švarius tarpdančius. Kiti sako, kad dantų siūlą naudoti po dantų valymosi, kad būtų pašalinti maisto likučiai ir apnašos, kurių nepavyko nuvalyti dantų šepetėliu. Ar naudosite tarpdančių siūlą prieš išvalydami dantis dantų šepetuku ar po dantų išsivalymo –  nėra taip svarbu, kaip svarbu dantų siūlą naudoti nuolatos ir efektyviai.

Kiti straipsniai: