Ar normalu, kad išdygę nuolatiniai kandžiai turi nelygų kandamąjį kraštelį?

Dažnai pastebima, kad naujai išdygę nuolatiniai priekiniai dantys (kandžiai) turi nelygų kraštelį (yra „bangelės” ant kandamojo krašto). Dažniausiai nelygus kraštelis būna ant centrinių kandžių, bet gali būti ir ant kitų priekinių dantų. Ar tai normalu?

Ar normalu, kad išdygę kandžiai turi nelygų kandamąjį kraštelį?

Naujai išdygusiusių kandžių kandamąjame krašte vadinami nelygumai („kauburėliai”) odontologų yra vadinami mamelonais. Tai yra normali anatominė nenusidėvėjusių dantų struktūra. Tokios struktūros dantukus turi apie 90 procentų vaikų.

Ar reikia specialaus gydymo esant mamelonams (nelygiam emaliui)?

Valgant maistą – mamelonai nusidėvi ir kandamieji krašteliai tampa lygūs, todėl jei mamelonai („bangelės”, emalio nelygumai) ryškiai išreikšti – nieko daryti nereikia – su laiku dantukai taps lygūs. Dažiausiai kandamieji krašteliai „nusidėvi” iki 10-tojo gimtadienio

Jei estetiškai nelygūs kandamieji krašteliai sukelia vaikui nepasitikėjimo ir panašiai – galima juos palyginti/kontūruoti, tačiau odontologas turi nuspręsti, ar ši procedųra tinkama jūsų vaikui.

Kodėl priekiniai dantys turi nelygius kraštelius (mamelonus)?

Mamelonų forma (išreikštumas) yra nulemta genetiškai.

Mokslininkai nežino tikslios priežasties, kodėl dantys išdygsta nelygiais krašteliais, bet manoma, kad tai gali palengvinti danties dygimą pro dantenas. Taip pat nelygus kraštelis padeda geriau kramtyti maistą.

Kiti straipsniai: