Ar reikia išskalauti burną po dantų išsivalymo?

Gana dažnai odontologinėje literatūroje tenka perskaityti, kad, po dantų išsivalymo, reiktų burnos neskalauti su vandeniu, o tik išsispjauti, nes skalaujant, pašalinamas fluoras, kurį gauname iš dantų pastos.

Įrodyta, kad fluoras ne tik stiprina dantų emalį, bet ir mažina bakterijų fermentų aktyvumą, padeda atkurti pažeistus dantis ir saugo juos nuo žalingo rūgščių poveikio. Fluoro jonai, sąveikaudami kartu su seilėse esančiu kalciu, suformuoja rūgštims atsparius kalcio fluorido (fluorapatito) kristalus. Mokslininkai nustatė, kad dantų pastos su fluoru apie 25 % sumažina ėduonies riziką. Rekomenduojama dantis valyti mažiausiai 2 min. Kuo ilgiau dantų pastose esančio fluoro jonai laikosi ant dantų emalių, tuo stipriau jie apsaugomi.

Taigi – skalauti, ar neskalauti?

Moksliniai įrodymai yra gana prieštaringi, kai kurie moksliniai straipsniai teigia, kad, neskalaujant burnos po dantų valymo, fluoro kiekis seilėse yra didesnis nei išskalavus burną su vandeniu, tačiau galima rasti ir straipsnių, kurie teigia, kad karieso paplitimui įtakos neturi tai, ar po dantų išsivalymo burną išskalaujame vandeniu ar ne.

Aš manau, kad, neskalauti su vandeniu po dantų išsivalymo, yra naudinga žmonėms, kurie turi aukštą karieso rizikos laipsnį (t.y. dažnai atsiranda „skylutės” dantyse), tačiau, jei dantys yra sveiki ir gražūs – laikykitės senų įpročių ir po dantų išsivalymo – prasiskalaukite:)

Kiti straipsniai: