Ar žindymas turi įtakos sąkandžio formavimuisi?

Taip, žindymas gali turėti įtakos sąkandžio formavimuisi – vis daugiau mokslinių tyrimų teigia, kad žindymas svarbus taisyklingo sąkandžio formavimuisi (skatina taisyklingą žandikaulių augimą).

Kaip žindymas veikia žandikaulių formavimąsi?

  • Kai vaikas yra žindomas – jo liežuvis yra taisyklingoje padėtyje, t.y. priglaustas prie gomurio. Kai liežuvis yra taisyklingoje padėtyje – jis plečia viršutinį žandikaulį (skatina jo augimą).
  • Žindymo metu veido ir kramtymo raumenys intensyviai „dirba”, todėl aktyvinamos tam tikros zonos (sąnario struktūros, periostiumas), kurios skatina taisyklingą apatinio žandikaulio augimą.
  • Žindomi vaikai rečiau įgyja tokius žalingus įpročius: piršto čiulpimas ar įprotis netaisyklingai kvėpuoti, t.y. per burną (o ne per nosį).

Kai vaikas yra žindomas, dėl skatinamo taisyklingo žandikaulių augimo – mažėja tikimybė, kad sąkandis bus netaisyklingas ir dantys bus susigrūdę, formuosis kryžminis ar/ir distalinis sukandimas. Žinoma, ne vien žindymas lemia taisyklingo ar netaisyklingo sąkandžio susidarymą (svarbu genetika, žalingi įpročiai ir t.t.), tačiau tai yra vienas iš faktorių, kuris gana svarbus veido struktūrų formavimuisi.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro rekomendacijos: siekiant užtikrinti optimalų kūdikių augimą, vystymąsi ir sveikatą rekomenduojama kūdikius išimtinai žindyti pirmus 6 gyvenimo mėnesius ir tęsti žindymą (jei tai įmanoma) iki vaikui sukaks 2 metai ir ilgiau.

Kiti straipsniai: