Distalinis sąkandis. Kas tai?

Kas yra distalinis sukandimas?

Distalinis sukandimas dar kitaip gali būti įvardijamas ortodonto (ar gydytojo odontologo) kaip Angle 2 klasė.

Esant taisyklingam sukandimui – viršutinės ilties gumburas sukandus turėtų būti tarp apatinės ilties gumburo ir pirmojo kaplio. Esant distaliniam sukandimui – viršutinio žandikaulio iltis yra labiau priekinėje padėtyje (ne „isistačiusi” tarp apatinės ilties ir kaplio gumburų).

Viena iš skeletinių distalinio sąkandžio priežasčių yra per mažas apatinis žandikaulis ar galinė jo padėtis. Kita galima priežastis – viršutinis žandikaulis yra neproporcingai didesnis už apatinį.

Dažnai esant tokiai sąkandžio patologijai viršutiniai priekiniai dantys atrodo atsikišę į priekį (bet gali būti ir tarsi palinkę į vidų). Apatinis žandikaulis atrodo pasitraukęs atgal, o smakras mažas.

Kodėl atsiranda distalinis sukandimas?

Pagrindinės priežastys:

  • Genetika
  • Aplinkos faktoriai (t.y. žalingi įpročiai), tokie kaip: kvėpavimas per nosį, ilgalaikis piršto/čiulptuko čiulpimas, netaisyklinga liežuvio padėtis ir kt.

Kada ir kaip jis gydomas?

Dažnai distalinis sukandimas susiformuoja dėl skeletinio žandikaulių neatitikimo. Norint gero gydymo rezultato – efektyviausia, kad gydymas būtų atliekamas tuo laikotarpiu, kai dar vyksta žandikaulių augimas (vaikystėje).

Gydymas vaikystėje. Geriausia pas ortodontą apsilankyti, kai vaikui yra 7 metai. Tada ortodontas, įvetinęs sąkandžio patologiją, informuos apie geriausiai tinkantį gydymo metodą ir laikotarpį, kada gydymas gali būti pradėtas.

Distalinio sąkandžio gydymas yra efektyviausias, kai taikomas apatinio žandikaulio augimo spurto metu (t.y. dažniausiai 9-14 m. vaikams). Tokiu atveju ortodontiniais (funkciniais) aparatais galima „paskatinti” apatinio žandikaulio augimą ir taip koreguoti distalinį sąkandį ne vien veikiant dantų padėtį, bet ir pakeičiant skeletinį augimo potencialą. Tokiu atveju galima pasiekti veido harmoniją bei balansą tarp kietųjų ir minkštųjų veido audinių.

Vaikystėje galima taikyti šiuos gydymo metodus:

  • Žalingų įpročių korekcija. Žalingus įpročius (čiupltuko/piršto čiulpima, kvėpavimą per burną ir kt.) rekomenduojama pašalinti kuo anksčiau.
  • Myofunkcinė terapija. Šis gydymas atliekamas, jei veido ir burnos raumenys funkcionuoja netaisyklingai.
  • Išimami ar fiksuoti funkciniai aparatai. Šie aparatai gaminami taip, kad pacientas laikytų apatinį žandikaulį priverstinėje priekinėje pozicijoje. Taip skatinamas apatinio žandiklaulio augimas.
  • Myobrace treinerio nešiojimas. Gydymas Myobrace treineriu dažniausiai atliekamas prieš gydymą ortodontiniais/funkciniais aparatais. Jis skirtas žalingų įpročių korekcijai ir veido bei burnos raumenų funkcijai gerinti.
  • Susiformavus nuolatiniam sąkandžiui – breketai arba dantų tiesinimo kapos.

Gydymas suaugusiems. Suagusiam žmogui dėl sustojusio augimo pakeisti žandiklaulių dydį/proporcijas yra negalima (nebent taikant ortognatinę operaciją), todėl gydymo galimybės yra limituotos – distalinis sąkandis koreguojamas keičiant dantų padėtį.

Suaugusiems distalinio sąkandžio dažniausiai gydymui taikoma:

  • Breketai arba dantų tiesinimo kapos;
  • Ortognatinė operacija (esant didelei sąkandžio patologijai/žandikaulių neatitikimui);

Kiti straipsniai: