Dantų tiesinimo kapos – ką reikia žinoti?

Dantų tiesinimo kapos – kas tai?

Dantų tiesinimo kapos – tai individualios dantų tiesinimui naudojamos skaidrios plokštelės. Jos dedamos ant dantų ir veikia sukurdamos švelnią spaudimo jėgą –  dantys palaipsniui juda. Kiekviena kapa yra individuali – pritaikyta būtent konkretaus danties(ų) padėčiai keisti. Vienas komplektas (viršutinio ir apatinio žandiklaulio) kapų yra nešiojamas 7-14 dienų ir po to keičiamas į naują komplektą. 

Kokiais atvejais yra tinkamas dantų tiesinimas kapomis?

  • Esant tarpeliams (ir didesniems tarpams) tarp dantų;
  • Esant dantų susigrūdimui;
  • Esant atviram sukandimui;
  • Esant giliam sukandimui;
  • Esant kryžminiam sukandimui;
  • Esant žandikaulių neatitikimui (Angle II, Angle III sukandimas);
  • Kai atliekamas dantų paruošimas prieš estetinį plombavimą ar protezavimą;
  • Kai atliekamas dantų paruošimas prie ortognatinę chirurgiją;
  • Ypač tinka pacientams sergantiems periodonto liga (periodontitu).

Kokiais atvejais yra NEtinkamas dantų tiesinias kapomis?

Prioritetas gydymui breketais (dažnai) teikiamas tada, kai iltys yra „aukštoje padėtyje”/neišdygusios/ retinuotos. Taip pat jei yra dideli žandikaulių neatitikimai (galbūt reikalinga ortognatinė operacija), labai didelis dantų susigrūdimas (galbūt reikalingas dantų šalinimas) ir t.t.

Tačiau dėl individualios situacijos reikalinga pasikonsultuoti su gydytoju, atliekančiu tiesinimą kapomis, nes kartais gydant kapomis gali būti naudojamos papildomos priemonės, pavyzdžiui, mikroimplantai, kurie padeda atikti tam tikras sąkandžio/dantų korekcijas ir atsiranda galimybė, net esant sudėtingesnei sakandžio patologijai – ją koreguoti tiesinimo kapomis.

Dantų tiesinimo kapų privalumai ir trūkumai:

PRIVALUMAITRŪKUMAI
Estetika – kapos yra beveik nematomos.Kaina – dažniausiai dantų tiesinimas kapomis yra brengesnis nei dantų tiesinimas breketais. Dažnai tiesinimas kapomis gali kainuoti 3500 – 5000 Eur. Dantų tiesinimo kapomis kaina būna galutinė, jokių mokėjimų papildomai už vizitus nėra.
Beveik nėra apribojimų maisto produktams – galima valgyti įprastą maistą (priešingai, nei nešiojant breketus).Reikalinga motyvacija laikyti kapas burnoje apie 22-24 valandas per parą.
Retesni apsilankymai pas odontologą (maždaug kas 2-3 mėnesius) nei kad tiesinant dantis breketais. Todėl gydymas tinkamas toliau gyvenantiems ar užsienyje pacientams.
Paprasta palaikyti gerą burnos higieną – prieš valant dantis kapos yra tiesiog išimamos iš burnos.
Trukmė – tiesinimas kapomis dažnai trunka trumpiau nei tiesinimas breketais.
Dažniausiai nebūna skubių/ neplanuotų vizitų pas gydytoją ortodontą, tuo tarpu nulūžęs breketas ar durianti viela kelia diskomfortą pacientui ir jis skubiai turi apsilankyti pas ortodontą.
Gydymas dažnai mažiau skausmingas, nei tiesinant dantis breketais, nes nėra vielučių, lankų ir t.t.

Kiek laiko per parą reikia nešioti kapas?

Kapos yra nešiojamos 22-24 valandas per parą. Išsiimti galima valgio, dantų valymo metu ar (trumpam) einant į svarbų susitikimą. 

Nenešiojant kapų, jos gali nebetikti ir jas gali reikėti keisti (gaminti naujas). Tokiu atveju, naujų kapų gamyba kainuos papildomai (pagal klinikoje tuo metu galiojantį patvirtintą kainyną).

Kas kiek laiko vienas kapų komplektas keičiamas į kitą?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos, tačiau dažniausiai kapų komplektas į naują komplektą keičiamas kas 7-14 dienų.

Kiek laiko vidutiniškai užtrunka dantų tiesinimas kapomis?

Dažniausiai gydymas užtrunka nuo 6 mėnesių iki 2,5 metų. Pas gydantį gydytoją rekomenduojama apsilankyti kas 2 ar 3 mėnesius (tačiau kartais reikalingi vizitai ir kas mėnesį).

Ar galima tiesinimo kapas naudoti vaikams?

Taip, dantų tiesinimo kapos gali būti naudojamos ir vaikams (dažniausiai rekomenduojama, kad būtų išdygę visi nuolatiniai dantys), ir paaugliams.

Ar visas sąkandžio problemas galima koreguoti dantų tiesinimo kapomis?

Ne, tam tikros sąkandžio patologijos efektyviau koreguojamos su breketais. Svarbu pasikonsultuoti su odontologu/ortodontu, ar šis gydymo metodas Jums yra tinkamas.

Ar gydymas kapomis yra skausmingas? Ar gali pykinti?

Dažniausiai kapos burnoje skausmo nesukelia. Pradėjus gydymą kapomis ar pakeitus į naujas, gali jaustis veržimo, tempimo jausmas, kuris per 2-3 dienas praeina.

Pradėjus nešioti ortodontines kapas, gali atsirasti nuospaudų. Tokiu atveju nelaukite kito apsilankymo ir kreipkitės į gydytoją.

Pradėjus nešioti ortodontines kapas, gali pykinti, padidėti seilėtekis. Tačiau šie reiškiniai per kelias dienas turėtų išnykti.

Ar su kapomis burnoje atsiranda šveplavimas?

Kapos retai turi įtakos kalbai, garsų tarimui (tačiau retais atvejais kalba gali būti laikinai paveikta, kol priprantama). Rekomenduojama keletą dienų su kapomis burnoje garsiai skaityti, tam, kad greičiau įprastumėte aiškiai tarti garsus.

Ar galima valgyti ir gerti su dantų tiesinimo kapomis burnoje?

Nešiojant kapas NErekomenduojama valgyti ar gerti karštų maisto produktų, nes gali pablogėti jų laikomumas. Su kapomis galima gerti tik vandenį.

Nešiojant kapas nerekomenduojama kramtyti kramtomos gumos.

Kokia yra dantų kapų priežiūra?

Kapas reikia valyti šaltu/drungnu vandeniu ir paprastu dantų šepetėliu, bei papildomai naudoti neabrazyvią dantų pastą ar bespalvį skystą muilą. Po valgio, prieš dedantis kapą, dantis reikia išvalyti šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Jei dantų išsivalyti prieš įsidendant kapas nėra galimybės – tada reikalinga burną prasklauti vandeniu. Nenešiojant kapų, jos turi būti laikomos specialioje dėžutėje, kad nepasimestų.

Ar po gydymo gali dantys grįžti į pradinę padėtį?

Taip, po bet kokio ortodontinio gydymo yra tikimybė, kad dantys vėl grįš į pradinę padėtį (susigrūs ar vėl atsiras tarpeliai ir t.t.). Todėl baigus gydymą dažnai yra paskiriams reteineris (speciali vielutė vidinėje dantų pusėje, skaidri kapa arba plokštelė), kuris “užlaiko” dantis toje pozicijoje, kurioje jie yra pabaigus ortodontinį gydymą.

Kokia yra dantų tiesinimo kapų kaina?

Kaina priklauso nuo to, kokios kvalifikacijos yra gydytojas odontologas/ortodontas, ar tiesinami vieno žandikaulio dantys ar abiejų, kokio sudėtingumo yra situaciją, koks kapų gamintojas pasirenkamas. Vidutiniškai Lietuvoje gydymas dantis tiesinančių kapų sistema kainuoja apie 3000 – 5000 Eur. Tačiau žinokite, kad beveik visada dantų tiesinimo kapomis pateikta kaina būna galutinė, jokių mokėjimų papildomai už vizitus nėra.

DAUGIAU APIE PROCEDŪRAS, KURIOS ATLIEKAMOS TIESINANT DANTIS KAPOMIS

Kokia yra dantų tiesinimo kapomis procedūros eiga?

  • Konsultacija. Jos metu yra įvertinama, ar Jums gali būti taikomas gydymas kapomis.
  • Svarbu, kad visos reikalingos odontologinės procedūros: profesionali burnos higiena, balinimas, šaknų kanalų gydymas, plombavimas, protezavimas ir t.t. būtų atliktas prieš užsakant kapas.
  • Atliekamas odontologinis ištyrimas: padaromos veido ir dantų fotonuotraukos, skenuojami dantų lankai arba nuimami silikoniniai atspaudai, atliekamas rentgenologinis ištyrimas.
  • Surinkta informacija siunčiama į laboratoriją, kur su specialiomis kompiuterinėmis programomis sudaromas 3D planas.
  • Gydytojas odontologas/ortodontas įvertina dantų judesius programoje ir koreguoja iki norimo rezultato. Gydymo plano derinimas paprastai trunka apie 3-4 savaites priklausomai nuo atvejo sudėtingumo ir gamyklos apkrovos.
  • Kapų gamintojas 3D spausdintuvu pagamina skaidrias dantų tiesinimo kapas. Kapos išsiunčiamos odontologui.
  • Vizitas pas odontologą. Ortodontinis gydymas kapomis pradedamas. Pacientas atvyksta atsiimti kapų, tačiau pirmo vizito metu dažnai reikalinga ant dantų priplombuoti nedidelius plombos gabaliukus (“attachment’us”). Taip pat gali būti reikalinga pašlifuoti tarpdančius, susipažinti su elastikų naudojimu ir t.t.
  • Kapos perduodamos pacientui (ne visos, o “porcijomis”). Paaiškinamas naudojimas ir priežiūra. Lankomasi pas odontologą maždaug kas 2-3 mėnesius.
  • Gydymo eigoje gali prireikti dar kartą skenuoti dantų lankus baigiamųjų kapų gamybai.

APIE plombų gabaliukus/ „attachment’us”/kibukus ant dantų

Gydant dantų tiesinimo kapomis, ant kai kurių dantų yra priklijuojami plombos gabaliukai, kurie yra reikalingi papildomam judesio vektoriui sukurti, t.y. kapa kontaktuoja su plomba ir palengvina danties judesį. Jei gydymo metu plombos gabaliukas nulūžo, kreipkitės į savo ortodontą, nes pageidautina, kad gydytojas plombą priklijuotų per vieną – dvi savaites. 

Beje, plombų gabaliukai (ypač gydymo pradžioje) gali šiek tiek braižyti, bet užsidėjus tiesinimo kapą, jie pasidengia ir nėra juntami.

APIE ELASTIKUS (gumeles)

Tiesinimo kapomis metu (taip pat kaip ir gydant breketais), gali tekti nešioti specialius elastikus/gumeles. Labai svarbi motyvacija nešioti elastikus burnoje, nes nenešiojant gydymas gali tapti neprognozuojamu, sutrikti tam tikri dantų judesiai.

Elastikų užkabinimui ant kelių dantų yra klijuojamos „sagutės”, kurios gali būti arba skaidrios arba metalinės (tvirtesnės), tačiau jos yra prie dantenų, todėl pastebimos minimaliai.

APIE TARDANČIŲ REDUKCIJĄ (pašlifavimą)

Tiek tiesinant breketais, tiek dantų tiesinimo kapomis gali būti reikalinga tarpdančių redukcija (pašlifavimas). Pašlifuojama labai mažai – 0,2 -0,5 mm. Ši procedūra dažniausiai atliekama kai yra dantų susigrūdima ir reikia vietos, kad dantys išsidėstytų dantų lankuose. Procedūra yra neskausminga, nes pašalinamas tik paviršinis emalio sluoksnis toje vietoje, kur jo yra daugiausia.

MIKROIMPLANTAI

Tam tikrais atvejais gydymo metu gali būti reikalingi mikroimplantai. Jei jie bus Jums reikalingi – apie tai informuojama gydymo pradžioje.

BREKETAI + TIESINIMO KAPOS

Retais atvejais tiesinimo kapos naudojamos vienam žandiklauliui,o breketai – kitam.

Ką daryti, jei kapa sulūžo, ar ją pametėte?

Susisiekite su įstaiga, kurioje atliekamas ortodontinis gydymas. Gydytojas jus pakonsultuos dėl tolimesnės eigos: gali rekomenduoti atvykti į kliniką arba tiesiog pradėti nešioti sekantį kapų komplektą (jei jis gerai adaptuojasi ant dantų).

Kodėl dantys turi būti sveiki, pilnai sugydyti prieš tiesinant dantis kapomis?

Gydymas kapomis gali būti pradedamas tik esant sveikiems/sugydytiems dantims, nes naujai atsiradusios plombos gali turėti įtakos kapos veikimui. Po plombavimo gali tekti iš naujo sudaryti gydymo planą ir užsakyti naujas kapas (prieš tai nuėmus atspaudus ar dantis nuskanavus skaneriu).

Ar galima kapomis tiesinti tik vieno žandikaulio dantis?

Dažniausiai būtina tiesinti abu dantų lankus, nes tiesinant tik vieną, nesukuriami stabilūs dantų kontaktai su kitu žandikauliu.

Ar dantų tiesinimo kapos gali būti naudojamos balinimui? Kada atliekamas estetinis plombavimas?

Ne, balinimui yra naudojamos specialios kapos, kuriose yra “konteineriukas”/išsikišimas balikliui (karbamido peroksidui) aplikuoti. Visos estetinės procedūros: balinimas, estetinis plombavimas atliekamas baigus ortodontinį gydymą.

Ar po tiesinimo kapomis šypsena bus „tobula”?

Nebūtinai. Tiesinimo kapos ištiesina dantis, tačiau ištiesinus dantis gali pasimatyti tam tikri „netobulumai”: kandamųjų kraštų patrupėjimas, „juodi trikampiai” tarpdančiuose, nekokybiškos, pigmentuotos plombos ir t.t. Todėl norint labai gražios šypsenos – po tiesinimo kapomis dažnai dar dantys yra balinami ir atliekamas estetinis plombavimas.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: