Reteineris po tiesinimo kapų/breketų nuėmimo – kiek laiko jį reikia nešioti?

Pabaigus dantų tiesinimą kapomis ar po breketų nuėmimo dažnai yra paskiriams reteineris, kuris „užlaiko” dantis toje pozicijoje, kurioje jie yra pabaigus ortodontinį gydymą.

Kiek laiko reikia nešioti reteinerį?

Nustatyta, kad daugeliui žmonių (apie 70 proc.) dantys juda visą gyvenimą. Ypač linkę susigrūsti apatinio žandikaulio priekiniai dantys, tuo tarpu viršutiniame žandikaulyje priekinių dantų padėtys ilgainiui stabilizuojasi, tačiau nedideli dantų judesiai galimi ir po keleto metų.

Todėl nenešiojant reteinerio – didelė tikimybė, kad dantys ateityje vėl susigrūs.

IŠVADA: reteinerį reikia nešioti tol, kol norite, kad dantys būtų tiesūs:)

Didžiausia tikimybė dantims vėl susigrūsti (grįžti į pradinę padėtį, kuri buvo prieš ištiesinant dantis) yra per pirmus metus, todėl šis laikotarpis yra svarbiausias norint išlaikyti tiesių dantų padėtį.

Kokie yre reteineriai?

Reteineris gali būti išimamas arba fiksuotas ant dantų.

Fiksuotas reteineris: retencinė vielutė (lankelis), kuri dažniausiai yra tvirtinama ant apatinių dantų iš liežuvio pusės (dažniausiai nuo ilties iki ilties). Retencinė vielutė reikalauja ir papildomos priežiūros – būtina apie ją kruopščiai valyti dantis, o lūžus, klijuoti iš naujo.

Retencinę vielutę gali tekti perklijuoti po 3-4 metų, nes ji susidėvi, trūkinėja.

Išimamas reteineris: dažniausiai tai skaidri kapa arba plokštelė su kabliukais.  Gydytojo paskirtą aparatą reikia valyti bei prižiūrėti: plauti po tekančiu vandeniu pavalgius (jei aparatas nėra išimamas valgant) ir du kartus per dieną valyti dantų pastos ir šepetėlio pagalba. Išėmus aparatą būtina laikyti tik jam skirtoje dėžutėje.

Kaip dažnai reikia laikyti išimamą reteinerį burnoje?

Išimamą reteinerį (kapą arba plokštelę) reikalinga nešioti taip, kaip paskyrė ortodontas (po kiekvieno ortodontinio gydymo gali būti skirtingas protokolas).

Tačiau dažniausiai rekomenduojama pirmus 6 mėnesius po ortodontinio gydymo laikyti reteinerį kuo ilgiau burnoje 16-24 valandas per parą, o po 6 mėnesių – laikyti burnoje miego metu (t.y. per naktį, apie 8-10 valandų per parą).

Ką daryti, jei reteineris sulūžta, ar yra pametamas, ar nebetinka burnoje?

Kuo skubiau atvykite pas ortodontą, nes geriau/lengviau yra pagaminti naują reteinerį nei (pakartotinai susigrūdus dantims) vėl atlikti ortodontinį gydymą.

***

Galvojate apie naują reteinerį, ar kilo klausimų – kreipkitės į gyd.od. Simoną Korop:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)


Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

simona.korop@gmail.com

Kiti straipsniai: