Dantų tiesinimo kapos – kokia yra gydymo eiga?

Dantų tiesinimo kapos yra gana inovatyvus ir vis labiau populiarėjantis dantų tiesinimo metodas. Nusprendusiems dantis tiesintis šiuo metodu, gali iškilti klausimas – kokia yra gydymo eiga?

Konsultacija. Jos metu yra įvertinama, ar pacientui gali būti taikomas gydymas kapomis.

Odontologinis ištyrimas: padaromos veido ir dantų fotonuotraukos, skenuojami dantų lankai (arba nuimami silikoniniai atspaudai), atliekamas rentgenologinis ištyrimas. Prieš atliekant skenavimą/atspaudų nuėmimą, rekomenduojama atlikti burnos ertmės higieną, taip pat dantys turi būti sveiki (t.y. kariesai sugydyti, burnoje neturėtų būti uždegimo židinių ir t.t.).

Gautos informacijos analizavimas.

  • Surinkta informacija siunčiama į laboratoriją, kur su specialiomis programomis sudaromas 3D planas – suplanuojama, kaip dantys judės iki taisyklingos/tiesios padėties.
  • Gydytojas odontologas/ortodontas įvertina dantų judesius programoje ir koreguoja iki norimo rezultato. Gydymo plano derinimas paprastai trunka apie 3-4 savaites priklausomai nuo atvejo sudėtingumo ir gamyklos apkrovos.

Kapų gaminimas. Kapų gamintojas 3D spausdintuvu pagamina dantų modelius ir dantų tiesinimo kapas. Kapos išsiunčiamos odontologui.

Lankymasis pas odontologą. Ortodontinis gydymas kapomis pradedamas.

  • Pacientas atvyksta atsiimti kapų, tačiau pirmo vizito metu dažnai reikalinga ant dantų priplombuoti nedidelius plombos gabaliukus („attachment’us”). Taip pat gali būti reikalinga pašlifuoti tarpdančius (atlikti interproksimalinę redukciją), priklijuoti „sagutes”, susipažinti su elastikų naudojimu ir t.t.
  • Kapos perduodamos pacientui (ne visos, o „porcijomis”). Paaiškinamas naudojimas ir priežiūra. Lankomasi pas odontologą maždaug kas 8-12 savaičių (tačiau vizitai gali būti ir dažnesni).

Pakartotinis kapų užsakymas. Dažniausiai po pirmo gydymo etapo, reikalingas papildomas kapų užsakymas (refinement). Po „pirminio” dantų ištiesinimo, pakartotinai yra skenuojami dantų lankai, atliekamas ištyrimas, sudaromas tolimesnis dantų tiesinimo planas ir užsakomos papildomos kapos. Gydymas tęsiamas (ir kapos gali būti net kelis kartus papildomai užsakomos), kol gaunamas rezultatas, kuris tenkina, ir pacientą ir gydytoją.

Palaikomoji stadija. Baigus gydymą, skiriama palaikomoji – retencinė kapa, kuri pirmuosius mėnesius nešiojama 22-24 valandas per parą, vėliau – tik nakties metu. Taip pat gali būti paskirtas fiksuotas reteineris (vielutė, kuri klijuojama iš „vidinės” dantų pusės).

Kiti straipsniai: