Skaidrios dantų tiesinimo kapos

BENDRA INFORMACIJA APIE DANTŲ TIESINIMO KAPAS

Kas yra dantų tiesinimo kapos?

Dantų tiesinimo kapos – tai dantų tiesinimui naudojamos plonos, skaidrios plokštelės, kurios yra pagamintos iš plastiko. Jos dedamos ant dantų ir veikia sukurdamos švelnią spaudimo jėgą –  dantys palaipsniui juda. Kiekviena kapa yra individuali – pritaikyta būtent konkretaus danties(ų) padėčiai keisti. Vienas komplektas (viršutinio ir apatinio žandikaulio) kapų yra nešiojamas 7-14 dienų ir po to keičiamas į naują komplektą. 

Kokie yra dantų tiesinimo kapų privalumai?

  • Estetiška dantų tiesinimo priemonė – kapos yra beveik nematomos;
  • Tiesinimas kapomis dažnai trunka trumpiau nei tiesinimas breketais;
  • Retesni apsilankymai pas odontologą (maždaug kas 2-3 mėnesius) nei kad tiesinant dantis breketais;
  • Lengviau palaikyti gerą burnos higieną – prieš valant dantis kapos yra tiesiog išimamos iš burnos;
  • Nėra apribojimų maisto produktams – galima valgyti įprastą maistą (priešingai nei kad nešiojant breketus);
  • Lyginant su gydymu breketais, paprastai nebūna skubių/ neplanuotų vizitų pas gydytoją ortodontą, tuo tarpu nulūžęs breketas ar durianti viela kelia didelį diskomfortą pacientui ir jis skubiai turi apsilankyti pas ortodontą.

Kokie yra dantų tiesinimo kapų trūkumai?

  • Reikalinga motyvacija laikyti kapas burnoje apie 22-24 valandas per parą. Nešiojant trumpiau, gydymo rezultatas gali būti sunkiai nusakomas, sekančios (t.y. jau pagamintos) kapos gali nebetikti ir tuomet gali tekti iš naujo perplanuoti gydymą;
  • Dažniausiai dantų tiesinimas kapomis yra brangesnis nei dantų tiesinimas breketais.

Ar visas sąkandžio problemas galima koreguoti dantų tiesinimo kapomis?

Ne, ne visas sąkandžio problemas galima koreguoti kapomis. Svarbu pasikonsultuoti su odontologu/ortodontu, ar šis gydymo metodas Jums yra tinkamas.

Kiek laiko per parą reikia nešioti kapas?

Kapos yra nešiojamos ne mažiau kaip 22 valandas per parą. Išsiimti galima valgio, dantų valymo metu ar valandai – dviem, einant į svarbų susitikimą. Kapas išsiėmus, patartina laikyti specialioje dėžutėje, kad nesulūžtų ar nepasimestų.

Ar dantų tiesinimo kapos naudojamos tik suaugusiems?

Ne, dantų tiesinimo kapos gali būti naudojamos ir vaikams (mišriame sąkandyje ar išdygus visiems nuolatiniams dantims), ir paaugliams, ir suaugusiems.

Kokia yra gydymo tiesinimo kapomis trukmė?

Dažniausiai gydymas užtrunka nuo 6 mėnesių iki 2,5 metų. Pas gydantį gydytoją rekomenduojama apsilankyti kas 2 ar 3 mėnesius (tačiau kartais reikalingi vizitai ir kas mėnesį).

Kas kiek laiko kapos keičiamos naujomis?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos, tačiau dažniausiai kiekviena kapa keičiama kas 7-14 dienų.

Ar po gydymo gali dantys grįžti į pradinę padėtį?

Taip, po bet kokio ortodontinio gydymo yra tikimybė, kad dantys vėl grįš į pradinę padėtį (susigrūs ar vėl atsiras tarpeliai ir t.t.). Todėl baigus gydymą, skiriama palaikomoji – retencinė kapa, kuri pirmuosius mėnesius nešiojama 22-24 valandas per parą, vėliau – tik nakties metu. Taip pat prie dantų iš liežuvio pusės gali būti „priklijuojama” retencinė vielutė.

TIESINIMO DANTŲ KAPOMIS PROCEDŪROS YPATUMAI

Kokia yra dantų tiesinimo kapomis procedūros eiga?

  • Konsultacija. Jos metu yra įvertinama, ar pacientui gali būti taikomas gydymas kapomis.
  • Atliekamas odontologinis ištyrimas: padaromos veido ir dantų fotonuotraukos, skenuojami dantų lankai arba nuimami silikoniniai atspaudai, atliekamas rentgenologinis ištyrimas. Prieš atliekant skenavimą/atspaudų nuėmimą, rekomenduojama atlikti burnos ertmės higieną, geriausiai tą pačią dieną.
  • Surinkta informacija siunčiama į laboratoriją, kur su specialiomis programomis sudaromas 3D planas – suplanuojama, kaip dantys judės iki taisyklingos/tiesios padėties.
  • Gydytojas odontologas/ortodontas įvertina dantų judesius programoje ir koreguoja iki norimo rezultato. Gydymo plano derinimas paprastai trunka apie 3-4 savaites priklausomai nuo atvejo sudėtingumo ir gamyklos apkrovos.
  • Kapų gamintojas 3D spausdintuvu pagamina dantų modelius ir skaidrias dantų tiesinimo kapas. Kapos išsiunčiamos odontologui.
  • Vizitas pas odontologą. Ortodontinis gydymas kapomis pradedamas. Pacientas atvyksta atsiimti kapų, tačiau pirmo vizito metu dažnai reikalinga ant dantų priplombuoti nedidelius plombos gabaliukus („attachment’us”). Taip pat gali būti reikalinga pašlifuoti tarpdančius, priklijuoti „sagutes”, susipažinti su elastikų naudojimu ir t.t.
  • Kapos perduodamos pacientui (ne visos, o „porcijomis”). Paaiškinamas naudojimas ir priežiūra. Lankomasi pas odontologą maždaug kas 8-12 savaičių.

Kodėl tiesinant kapomis ant dantų aplikuojami plombos gabaliukai (attachment’ai)?

Gydant dantų tiesinimo kapomis, ant kai kurių dantų yra priklijuojami plombos gabaliukai, kurie yra reikalingi papildomam judesio vektoriui sukurti, t.y. kapa įsikabina į plombą ir palengvina danties judesį.

Ar tiesinant dantis kapomis nereikalingos kitos ortodontinės priemonės padedančios koreguoti netaisyklingą dantų padėtį?

Dažnai dantų tiesinimas kapomis kombinuojamas su kitomis ortodontinėmis priemonėmis: elastikų nešiojimu, tarpdančių pašlifavimu, ortodontinių implantų įsukimu ir t.t.

Ar normalu, kad tiesinant kapomis reikalingas tarpdančių „prišlifavimas”?

Taip, tiek tiesinant breketais, tiek dantų tiesinimo kapomis, gali būti reikalingas tarpdančių prišlifavimas (IPR – interproximal reduction) – tai yra procedūra, kurios metu atliekamas danties pločio susiaurinimas (nedidelis emalio sluoksnio paploninimas). Prišlifuojama labai mažai – 0,2 -0,5 mm. Procedūra yra neskausminga, nes pašalinamas tik paviršinis emalio sluoksnis toje vietoje, kur jo yra daugiausia.

Ar reikalinga susigydyti kariesus prieš tiesinimą kapomis?

Taip, ortodontinis gydymas kapomis gali būti pradedamas tik esant sveikiems/sugydytiems dantims, nes naujai atsiradusios plombos gali turėti įtakos kapos veikimui. Po plombavimo gali tekti iš naujo sudaryti gydymo planą ir užsakyti naujas kapas (prieš tai nuėmus atspaudus ar dantis nuskanavus skaneriu).

Ar dantų tiesinimo kapos gali būti naudojamos balinimui? Kada atliekamas estetinis plombavimas?

Ne, balinimui yra naudojamos specialios kapos, kuriose yra „konteineriukas”/išsikišimas balikliui (karbamido peroksidui) aplikuoti. Visos estetinės procedūros: balinimas, estetinis plombavimas atliekamas baigus ortodontinį gydymą.

NEŠIOJANTIEMS KAPAS: KASDIENYBĖS PASIKEITIMAI, PRIEŽIŪRA

Ar įsidėjus tieinimo kapas į burną yra jaučiamas skausmas?

Dažniausiai NE. Pradėjus gydymą kapomis ar pakeitus į naujas, gali jaustis veržimo, tempimo jausmas, kuris per 2-3 dienas praeina.

Ar įsidėjus į burną kapas atsirada šveplavimas?

Kapos retai turi įtakos kalbai, garsų tarimui (tačiau retais atvejais kalba gali būti laikinai paveikta, kol priprantama).

Ar galima valgyti ir gerti kai burnoje yra dantų tiesinimo kapos?

Nešiojant kapas nerekomenduojama valgyti ar gerti karštų maisto produktų, nes gali pablogėti jų laikomumas. Su kapomis galima gerti tik vandenį. Nešiojant kapas nerekomenduojama kramtyti kramtomos gumos.

Ar galima rūkyti, kai kapos yra burnoje?

Ne, nerekomenduojama rūkyti, nes gali pakisti kapos spalva ir kapos tapti neskaidrios.

Kaip reikia prižiūrėti dantų tiesinimo kapas?

Kapas reikia valyti šaltu vandeniu ir paprastu dantų šepetėliu, bei papildomai naudoti neabrazyvią dantų pastą ar bespalvį skystą muilą. Po valgio, prieš dedantis kapą, dantis reikia išvalyti šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Jei dantų išsivalyti prieš įsidendant kapas nėra galimybės – tada reikalinga burną prasklauti vandeniu. Nenešiojant kapų, jos turi būti laikomos specialioje dėžutėje, kad nepasimestų.

Daugiau apie tiesinimo kapų valymą galite paskaityti čia.

KAINA

Kokia dantų tiesinimo kapų kaina?

Kaina priklauso nuo to, kokios kvalikacijos yra gydytojas odontologas, ar tiesinami vieno žandikaulio dantys ar abiejų, kokio sudėtingumo yra situaciją, koks kapų gamintojas pasirenkamas. Vidutiniškai Lietuvoje gydymas dantis tiesinančių kapų sistema kainuoja apie 3000 – 5000 Eur.

APIE KAPŲ GAMINTOJUS

Lietuvoje prieinami keli dantų tiesinomo kapų gamintojai ir ne visų įmonių kapų galimybės yra tokios pačios. Paprastesnius atvejus galima gydyti ir pigesnėmis sistemomis, tačiau didesnės dantų padėčių korekcijos reikalauja didelio gydytojo dalyvavimo gydymo planavime, todėl efektyviau dirbti su įmone, kuri turi ir programą, suteikiančią galimybę gydytojui tiesiogiai atlikti danties judesio manipuliacijas. Dažniausiai tokių kapų ir savikaina yra didesnė.

Kiti straipsniai: