Dantys tiesinimi kapomis – kas tie kibukai/”attachment’ai”?

Kibukai/”attachment’ai”- tai yra plombos gabaliukai, kurie pritvirtinami prie dantų, kai atliekamas dantų tiesinimas skaidriomis kapomis. Šios „plombytės” yra danties spalvos (matomos minimaliai).

Kibukai yra reikalingi papildomam judesio vektoriui sukurti, t.y. kapa įsikabina į plombą ir leidžia labiau kontroliuoti danties judesius. Taip pat kibukai pagerina kapos laikomumą.

Ar jie yra būtini dantis tiesinant kapomis?

Taip, praktiškai jie yra visada reikalingi. Jei ant tam tikrų dantų nebūtų kibukų – tada tik kapos kuriamas judesys (dažniausiai) būtų nepakankamas netaisyklingo danties padėčiai pakeisti/sąkandžiui koreguoti.

Ar kibukai dedami ant visų dantų?

Ne, dažniausiai jie dedami tik ant tam tikrų dantų. Kur ir kokios formos bus dedami kibukai – priklauso nuo individualios situacijos (priklauso, kokia yra sąkandžio patologija, dantų forma ir t.t.).

Kada kibukai uždedami ant dantų?

Kai jau suplanuotas gydymas kapomis, dažniausiai gydytojas uždeda kibukus (plombos gabaliukus) ant dantų pirmo vizito metu, kai įteikiamos kapos. Pati uždėjimo procedūra yra visiškai neskausminga.

Tačiau kartais kibukai tvirtinami ant dantų panešiojus kapas kelias savaites (kartais po kelių mėnesių) – viskas priklauso nuo individualios situacijos, t.y. gydymo plano. Taip pat jie gali būti keičiami gydymo eigoje, gali būti reikalinga jų kiekį padidinti ar pamažinti ir pan.

Kibukai pasidengia dantų kapomis, todėl yra nejuntami ir vos matomi.

Ką daryti jei kibukas nukrito?

  • Rekomenduojama kasdien suskaičiuoti kibukus ant dantų, kadangi jie yra labai svarbūs, kad kapa tiksliai generuotų reikiamą jėgą. Kibukų ant dantų turi būti tiek, kiek kapoje matote jiems skirtų įspaudų (burbuliukų).
  • Nukritus nors vienam kibukui – skubiai kreipkitės į įstaigą, kurioje atliekate ortodontinį gydymą.
  • Kapą pakeiskite į naują tik tada, kai bus atstatytas nukritęs kibukas.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: