Tiesinimo kapų „attachment’ai”. Ką reikia žinoti?

Tiesinant dantis kapomis praktiškai visada ant dantų reikalingi „attachment’ai”, tai yra, maži kompozito/plombos blokeliai (jie yra danties spalvos). Kiekvienam pacientui „attachment’ų” kiekis yra skirtingas – vieniems jų reikia daugiau, o kitiems mažiau (priklauso nuo sąkandžio patologijos).

Kodėl reikalingi „attachment’ai”?

Jie reikalingi tam, kad būtų sukurtas jėgos vektorius (danties judėjimo kryptis) bei tam tikri „attachment’ai” yra reikalingi tam, kad būtų sukurtas geresnis sukibimas tarp dantis tiesinančios kapos ir pačių dantų.

Ar „attachment’ai” yra matomi?

Jie yra minimaliai pastebimi, tačiau, deja, be jų dantų tiesinimas užtruktų gerokai ilgiau, o tam tikrų danties judesių be „attachment’ų” išvis neįmanoma įgyvendinti.

Kokia yra „attachment’ų” pritvirtinimo procedūra?

Ši procedūra yra visiškai neskausminga. Iš pradžių odontologas truputį pašiurkština danties paviršių (naudodamas specialų gelį), tada ant dantų yra uždedama speciali kapa su plobytėmis viduje ir plombytės (attachment’ai) „prisiklijuoja”/”pereina” ant dantų paviršiaus. Jos yra „sukietinamos” specialia lempa. Tada kapa yra nuimama nuo dantų. Plombyčių perteklius yra nupoliruojamas.

Kiek laiko „attachment’ai” bus ant dantų?

Jie reikalingi viso gydymo metu ir nuimami gydymo pabaigoje (kai dantys yra ištiesinti).

Ką daryti jei „attachment’as” nukrito/nuskilo?

Kreipkitės į kliniką tada, jei pastebėjote, kad attachment’as/ plombos gabaliukas nukrito/nuskilo. Dažniausiai tai nėra reikalinga „skubi pagalba”, bet būtina apie nuskilusį „attachment/ą” gydytoją odontologą.

Ar „attachment’ai” yra jaučiami?

Taip, „attachment’ai” gali dirginti gleivinę, tačiau jie yra praktiškai nejaučiami, kai ant jų yra kapos (o kapos turi būti ant dantų ne trumpiau nei 22 valandas per parą).

Ar „attachment’ai” gali apsunkinti kapų užsidėjimą/nuėmimą?

Taip, „attachment’ai” stipriau prilaiko kapas ant dantų. Iš pradžių kapų uždėjimas ir nuėmimas gali atrodyti komplikuotas (kol priprantama, ar randama patogi „technika” kapomis uždėti/nusiimti). Jei kapas labai sunku nuimti – gali būti naudojamas specialus kabliukas (pasiteiraukite pas odontologą), kuris pagelbėja kapas užkabindamas už kraštų, arba nuėmimui gali būti naudojamas vašelis (juo pirmiausia atlaisvinama viena pusė krūminių dantų srityje, tada kita pusė ir tada – priekinė dalis).

Ar be attachment’ų dar kas nors gali būti tvirtinama ant dantų, kai dantys tiesinimai kapomis?

Taip, kartais reikalinga ant danties pritvirtinti sagutes (į breketus panašūs „daikčiukai”). Sagutės dažniausiai reikalingos elastikams pritvirtinti. Jos gali būti metalinės arba baltos/skaidrios/danties spalvos.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: