Burnos skalavimo skystis nuo uždegimo
Parduotuvėje galima rasti įvairiausių burnos skalavimo skysčių ir kiekvienas jų turi savo paskirtį, priklausomai nuo to, kokia jame yra veiklioji medžiaga.
Burnos skalavimo skysčiai, kurie skirti esant dantenų/periodonto ar kitų burnos audinių uždegimui dažniausiai turi chlorheksidino gliukonato (0,05%, 0,12% arba 0,2%) arba aliejų arba cetilpiridino chlorido. Kadangi efektyviausiai veikia chlorheksidino gliukonatas, toliau straipsnyje bus kalbama apie burnos skalavimo skysčius, kurie turi šios veikliosios medžiagos.
Kaip veikia chlorheksidino gliukonatas?
Chlorheksidinas padengia burnoje esančius paviršius (gleivinę, dantis, dantenas ir t.t.) ir slopina bakterijų ir grybelių kolonizaciją (dauginimąsi) – sumažėja apnašo kiekis.
Kada geriausia naudoti šį skalavimo skystį?
Burnos skalavimo skystis su chlorheksidinu naudojamas norint sumažinti uždegimą: esant gingivitui (dantenų uždegimui), periodontitui, po chirurginių procedūrų (danties šalinimo, periodontologinių operacijų, implantacijos ir pan.), po profesionalios burnos higienos, esant stomatitui. Įprastai burnos skalavimo skystį paskiria gydytojas odontologas ar burnos higienistas, jei tam yra indikacijų (poreikis).
Kaip reikia naudoti šį burnos skalavimo skystį?
Skalauti reikalinga du kartus per dieną, po 30-60 sekundžių su 10-15 ml tirpalo. Išskalavus – išspjauti. Tam tikrus skalavimo skysčius reikia skiesti su vandeniu, o tam tikri jau yra paruošti skalauti iš karto (reikalinga pasitikslinti pagal instrukciją, esančią ant etiketės).
Beje, svarbu žinoti, kad chlorheksidinas inaktyvinamas daugumos dantų pastų surfaktantų (putojančios medžiagos). Dėl šio inaktyvinimo svarbu nenaudoti chlorheksidino skalavimo skysčio 60 minučių prieš ir po įprastinio dantų valymo.
Kodėl negalima šio skysčio naudoti ilgai?
Skalaujant ilgai (ilgiau kaip 14 dienų) su burnos skalavimo skysčiu, kuriame yra chlorheksidino, galimi šie šalutiniai reiškiniai:
- Laikinas skonio jutimo sutrikimas, o taip pat liežuvio deginimo jausmas.
- Gali atsirasti paviršinis dantų ir kompozicinių plombų nusidažymas (rudos dėmelės). Šio nusidažymo galima išvengti kasdien prieš burnos skalavimo skysčio naudojimą gerai išvalant dantis įprastine dantų pasta. Tačiau, tam tikrais atvejais, norint pilnai panaikinti atsiradusį pigmentą (rudas dėmeles) gali prireikti atlikti profesionalią burnos higieną (odontologijos kabinete).
Šalutiniai poveikiai išnyksta, nustojus skalauti chlorheksidino gliukonato turinčiu burnos skalavimo skysčiu.
Burnos skalavimo skysčių su chlorheksidino gliukonatu pavyzdžiai: