Dantų erozija: ką reikia žinoti?
Kas yra dantų erozija?
Dantų erozija – dantų emalio nusidėvėjimas dėl rūgščių poveikio.
Kas sukelia dantų eroziją?
- Rūgštūs gėrimai ir maistas (rūgštūs/citrusiniai vaisiai ir daržovės, salotų užpilai su actu, gėrimai su angliarūgšte/gazuoti gėrimai, sultys, vynas, vanduo su citrina…)
- Skrandžio rūgštis per refliukciją ar dažnai vemiant (pvz., esant gastroezofaginio refliukso ligai (GERL), sergant bulimija ir kt.)
- Dažnas vitamino C čiulpimas ar gėrimas. Dantų eroziją sukelia aspirinas, ypač jei jis kramtomas.
Eroziją gali paspartinti:
- Įprotis po kiekvieno valgymo iškart valyti dantis. Patariama iš karto po valgio tik prasiskalauti burną vandeniu arba burnos skalikliais, o dantis valytis su dantų pasta tik maždaug po 30 min.
- Seilių išsiskyrimo sumažėjimas. Seilių kiekis gali sumažėti vartojant tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, anthistamininius, antidepresantus, aspiriną ir kt. Taip pat seilių sumažėjimas gali atsirasti sergant tam tikromis ligois, pavyzdžiui, diabetu, Sjogreno sindromu ir kt.
- Dantų griežimas, įprotis stripriai sukąsti dantimis.
Kaip paveikiami yra dantys (dantų erozijos)?
- Gali padidėti dantų jautrumas
- Gali įskilti, įtrūkti dantys
- Dantų paviršius tampa slidus, vėliau tampa nelygus, kalnuotas, grublėtas
- Gali pakisti dantų spalva, jie tampa geltoni
Prevencija
Geriausia – išsiaiškinti dantų erozijos atsiradimo priežastį ir ją panaikinti.
- Vengti rūgščių maisto produktų. Vartoti kuo mažiau rūgščių ir gazuotų gėrimų, o esant poreikiui gerti juos per šiaudelį;
- Esant gastoezofaginia refliuksui ar kitoms ligoms, dėl kurių skrandžio rūgštis veikia dantis – pasikonsultuoti su gydytoju.
- Išgėrus ar pavalgius rūgščių maisto produktų prasiskalaukite burną vandeniu ir dantis valykite tik praėjus mažiausiai 30 minučių.Po vėmimo prasiskalaukite burną vandeniu ar pienu – jokiu būdu iškart nevalykite dantų.
- Jeigu griežiate dantimis – tada naktį rekomenduoajma nešioti bruksizmo kapą.
- Po valgio galite kramtyti becukrę kramtomąją gumą (suintensyvins seilėtekį);
- Esant burnos sausumui – dažniau gurkšnokite vandenį (negazuotą);
- Dantų pasta. Suaugusiems (ir vaikams nuo 6 metų) rekomenduojama rinktis profilaktinę dantų pastą su fluoru (1000-1450 ppm) – jis stiprina kietuosius danties audinius. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Nuo karieso taip pat apsaugo dantų pastoje esantis hidroksiapatitas, kuris tiesiogiai užpildo demineralizuoto danties paviršiaus mikroporas. Hidroksiapatitui patekus į emalio poras, remineralizacijos procesas tęsiasi.
Rekomenduojamų pastų pavyzdžiai (sudėtyje yra fluoras + hidroksiapatitai):
- ApaCare (šią dantų pastą galima įsigyti daugumoje InMedica klinikų);
- Curasept Biosmalto (Caries Abrasion and Erosions arba Sensitive teeth);
- Gum SensiVital+
Norint papildomai sustiprinti dantų emalį (esant aukštai karieso atsiradimo rizikai), galima dantis papildomai įtrinti remineralizuojančiu geliu:
- GC Tooth Mousse (šį gelį galima įsigyti daugumoje InMedica klinikų)
- ApaCare Repair
Kaip gydoma erozija?
Emalis neatsinaujina ir neatauga, todėl esant stipriai erozijos pažeistiems dantims – gali tekti dantis plombuoti, o kartais net ir protezuoti.