Iltinių (nuolatinių) dantų dygimas. Ką reikia žinoti?

Viršutiniai nuolatiniai iltiniai dantys turėtų dygti apie 12-13 metus. Jei iltinis dantis prasikalė vienoje pusėje, tai ir kitoje pusėje turėtų pasirodyti per maždaug 6-12 mėnesių.

Tačiau, deja, apie 1 – 2 proc. gyventojų iltys neišdygsta, nes yra retinuotos (užstrigusios kaule). Reikia sunerimti tada, kai iltys dar yra neišdygusios, nors nuolatinis sąkandis yra beveik susiformavęs (arba jau yra pilnai susiformavęs t.y. – yra išdygę visi antrieji krūminiai dantys) arba jei viena nuolatinė iltis yra NEišdygusi, o kita iltis – išdygusi seniau nei prieš 6 mėnesius.

Ką svarbu žinoti?

  • Daugeliui vaikų 9 – 10-aisiais gyvenimo metais galima apčiuopti alveolės (kaulo) išsipūtimą ilties srityje iš lūpos pusės. Jei toks išsipūtimas yra nečiuopiamas, tada gana dažnai gydytojas odontologas/ortodontas atlieka rentgeno nuotrauką, kad būtų įvertinta ilties padėtis. Jei toks išsipūtimas yra jaučiamas – tada didesnė tikimybė, kad iltis išdygs:)

  • Jei rentgeno nuotraukoje stebima retinuota iltis (ir tinkamu laiku tai pastebima), tada kartais pakanka pašalinti pieninį iltinį dantį ir nuolatinė iltis išdygsta savaime(apie 78 proc. atvejų).
  • Jei iltis yra retinuota – geriausia kreiptis į gydytoją ortodontą, ir pasikonsultuoti dėl ilties prognozės: ar galima iltį „išdaiginti” naudojant breketų sistemą, ar retinuota nuolatinė iltis rezorbavo („suardė”) dalį kandžio(ių) šaknies ir pan.

Kiti straipsniai: