Išmuštas dantis. Ką daryti?

Išmuštas NUOLATINIS dantis

Jei išsimušus dantį reaguosite greitai – yra galimybė dantį įstatyti atgal ir išsaugoti. Geriausia, jei odontologo kabinete atsidurtumėte per 30 – 60 minučių.

Ką reikia žinoti?

  • Suraskite išmuštą dantį.
  • Išmuštą dantį imkite už vainiko (baltosios dalies) – nelieskite šaknies.
  • Surasto danties neplaukite (nebent, jei labai purvinas – trumpai, po šaltu tekančiu vandeniu), nevalykite ar kitaip mechaniškai nediginkite.
  • Laikykite dantį drėgnai: indelyje su kiaušinio baltymu ar pienu, ar kontaktinių lešių skysčiu, taip pat galima laikyti sužeistojo burnoje (už žando). Labai svarbu, kad danties paviršius neišdžiūtų. Pati primityviausia (lengviausiai prieinama) terpė – sužeistojo burnos ertmė, tačiau reikia įvertinti sužeistojo amžių ir būklę, kad kelionės metu danties nenurytų ar juo neužspringtų.
  • Turite susiekti ir atvykti pas odontologą kuo skubiau (rekomenduojama per 30 – 60 min.). Odontologas dantį (jei įmanoma) reponuos, įstatys į burnos ertmę. Tačiau kuo ilgiau išmuštas dantis bus sausoje aplinkoje (pvz.: ant žemės, servetėlėje ar delne), tuo mažiau galimybių, kad atstatytas dantis sėkmingai prigis ir tuo didesnė vėlesnių traumos komplikacijų rizika.
  • Kol vykstate pas odontologą – jei yra galimybė, šaldykite sumuštą vietą, galima išgerti vaistų nuo skausmo (paracetamolio arba ibuprofeno), stabdykite kraujavimą (užspausdami žaizdą marlės tamponėliu).

Ne visada pavyksta dantį išsaugoti ir atstatyti – tada odontologas danties atstatymui rekomenduos implantaciją arba kitą protezavimo būdą.

Išmuštas PIENINIS dantis

  • Išmuštas pieninis dantis NĖRA atgal įstatomas (reponuojamas). Marlės tamponėliu užspauskite žaizdą ir sustabdykite kraujavimą. Sumuštą vietą šaldykite.
  • Atvykite apžiūrai pas odontologą – jis įvertins situaciją (ar neliko lūžgalių, kokios yra žaizdelės ir pan).

Beje, jeigu taip atsitinka, kad dantis buvo išmuštas savaitgalį arba po odontologo darbo valandų (po 20:00), kreipkitės į artimiausią ūmios pagalbos skyrių ( Vilniuje – Žalgirio klinika, Žalgirio g. 115, nuo 20 iki 8 val., poilsio bei švenčių dienomis – visą parą).

Kiti straipsniai: