Ištino žandas (dėl danties). Ką daryti?

Viena iš negydytų dantų (ar nekokybiškai sugydytų danties šaknų kanalų) komplikacijų yra atsiradęs veido tinimas. Tokiu atveju galima įtarti besiformuojantį antkaulio uždegimą (periostitą) apie dantį – kitaip tariant, pūlinį.

Pūlinys gali būti skirtingose vietose apie dantį dėl skirtingų priežasčių. Dažniausiai pasitaikantis yra periapikalinis pūlinys, kuris lokalizuojasi ties danties šaknies viršūne, jį sukelia bakterinė infekcija atsirandanti danties pulpoje (infekcijos pulpoje dažniausia priežastis  – negydytas kariesas).

Koks yra gydymas?

  • Kuo skubiau apsilankykite pas odontologą.
  • Odontologas (jei pūlinys labai didelis)  atliks inciziją (daromas nedidelis pjūvis pūlinio zonoje)
  • Priežastinis dantis dažniausiai gydomas endodontiškai (gydomi danties šaknų kanalai) dažniausiai kartu su antibiotikų kursu ir taip bandoma pašalinti infekciją. Nepavykus pašalinti infekcijos arba jei danties prognozė yra bloga –  dantis šalinamas.

Prieš apsilankant pas odontologą galite:

  • Išgerti vaistų nuo skausmo (pvz., Ibuprofeno 400 arba 600 mg 3 kartus per dieną, kas 6 val.)
  • Šaldyti tinstančią vietą (žandą).  Šaldyti apie 15-20 minučių su 20 minučių pertraukomis. Jokiu būdu patinusios vietos NEŠILDYKITE.
  • Praskalauti burną su druskos tirpalu (1/2 šaukštelio druskos ištirpinti 1/2 stiklinėje šilto vandens).  Kelias minutes šiuo tirpalu skalaukite burną ir tuomet išspjaukite.
  • Jei tinimas plinta į kaklą, darosi sunku ryti ir kvėpuoti, pakyla temperatūra, jaučiate silpnumą, galvos skausmą, o greitu metu pas odontologą patekti nepavyks (nes yra naktis, nedarbo diena, savaitgalis) – kreipkitės į skubios pagalbos centrą (Vilnuje  – Žalgirio klinika). Kas teikia pagalbą kituose Lietuvos miestuose skelbiama kiekvieno miesto dienraščiuose, internete.

Kiti straipsniai: