Ką reikia žinoti apie dantų priežiūrą nėštumo metu?

Nėščiųjų toksikozė

Pykinimas ir vėmimas – vieni iš akivaizdžiausių nėštumo simptomų, kurie atsiranda dėl hormoninių pokyčių orgnizme.

Vėmimo metu į burnos ertmę iš skrandžio patenka rūgštys. Rūgštys pažeidžia danties emalį, todėl gali padidėti dantų jautrumas.

Patarimai:

  • Po vėmimo nevalykite dantų iš karto. Praskalaukite burną vandeniu arba skalavimo skysčiu su fluoru. Dantis valykite po 60 min.
  • Venkite rūgščių produktų, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, gazuotų gėrimų, čiulpiamo vitamino C.
  • Naudokite remineralizuojančias dantų priežiūros priemones: skalavimo skystį su su fluoru, jautriems dantims skirtą dantų pastą su fluoru ar skystu emaliu (hidroksiapatitais), pavyzdžiui, Elmex Sensitive, ApaCare dantų pastą, taip pat galima naudoti remineralizuojantį kremą, pavyzdžiui, GC Tooth Mousse, ApaCare dantų gelį.

Nėščiųjų periodontitas

Dėl vėmimo, dažnesnio užkandžiavimo, nėštukių burnoje randama daugiau apnašo ant dantų. Padidėjęs progesterono ir estrogeno kiekis sukelia stipresnę uždegiminę dantenų reakciją į apnašą. Todėl burnoje dantenos kraujuoja, padidėja, tampa ryškiai raudonos, dantys gali tapti paslankūs.

Patarimai:

  • Svarbu kuo geresnė individuali burnos higiena namuose (valykite dantis 2 kartus per dieną, ne trumpiau kaip po 2 minutes).
  • Atlikite profesionalią burnos higieną. Geriausia šią procedūrą atlikti 2 nėštumo trimestrą (4-6 nėštumo mėnesiais). Taip pat pasitarkite su odontologu/higienistu dėl individualių dantų priežiūros priemonių naudojimo nėštumo metu.

Mitybos įpročiai ir racionas

Nėštumo metu dėl hormonų, emocinės būklės įtakos, gali pasikeisti maisto įpročiai. Varginant toksikozei nėštukės dažniau renkasi miltinius krakmolingus maisto produktus, nes nuo jų mažiau pykina. Dažnai nėštumo metu lepinamasi saldesniais ir kaloringesniais patiekalais, o užkandžiavimai gali tapti dažnesni negu įprastai.

Paprastieji angliavandeniai (cukrus, saldūs kepiniai, miltiniai produktai, makronai, balti ryžiai, traškučiai, sultys ir pan.) yra patys didžiausi dantų priešai. Padidėjęs polinkis šiems maisto produktams didina riziką karieso atsiradimui.

Patarimai:

  • Stenkitės kuo mažiau užkandžiauti. Valgykite sveikai ir subalansuotai.
  • Nebevalgykite po vakarinio dantų išsivalymo.

Dantų gydymas nėštumo metu

  • Dantų gydymas, profesionali burnos higiena rekomenduojama antrame nėštumo trimestre.
  • Nepriklausomai nuo trimestro, esant dantų skausmui, dantenų uždegimui – kreipkitės kuo skubiau į gydytoją odontologą. Negydoma infekcija gali sukelti tam tikras komplikacijas ir pasekmes moters organizmui, augančiam vaisiui.
  • Esant sudėtingesnėms gydymo procedūroms, kurių nėštumo metu atlikti nerekomenduojama ir gali būti atidėtos, nustatykite konkretų laikotarpį po gimdymo, kada jas atliksite, susiplanuokite vizitą iš anksto.

Kiti straipsniai: