Kaip išsirinkti burnos skalavimo skystį?
Burnos skalavimo skysčių pasiūla yra itin didelė, todėl renkantis turėtumėte atkreipti dėmesį į skysčio sudėtines dalis. Čia išvardintos dažniausiai burnos skalavimo skysčiuose randamos naudingosios medžiagos.
Fluoras. Fluoras mažina burnos bakterijų išskiriamą rūgšties kiekį, stiprina dantų emalį – dėl to didėja dantų atsparumas kariesui. Įprastai burnos skalavimo skysčiuose būna 250 ppm fluoro, tačiau esant didesniam karieso rizikos (atsiradimo) laipsniui galima skalauti ir su didesnę koncentraciją fluoro turinčiais burnos skalavimo skysčiais.
Ksilitolis. Ši medžiaga saugo nuo karieso, mažinant burnos ertmės bakterijų išskiriamų rūgščių kiekį. Ksilitolio yra tokiuose burnos skalavimo skysčiuose kaip Kin B5, Marvis.
Hidroksiapatitai. Sustiprina dantų emalį, pašalina mikroskopinius emalio defektus ir taip apsaugo nuo karieso. Kalcio hidroksiapatitas – tai lyg skystas emalis, kuris taip pat gali sumažinti dantų jautrumą.
Deguonis. Burnos skalavimo skystis, kuriame yra aktyvaus deguonies veikia priešuždegimiškai (naikina anaerobines bakterijas) ir sumažina blogą burnos kvapą (pavyzdžiui, Atemfrisch).
Hialuronas. Palengvina burnos ertmės audinių regeneracijos procesą, skatina žaizdelių gijimą.
Arbatmedžių aliejus. Šis aliejus turi antimikrobinių savybių, saugo burną nuo cukraus rūgščių ir rūgštį gaminančių bakterijų, kurios galėtų sukelti periodontinių problemų.
Vitaminas C padeda sustiprinti sudirgusias ir uždegimo paveiktas dantenas.
Alavijas. Ši medžiaga veikia kaip natūralus antiseptikas, bei skatina epitelio regeneracinius procesus.
Chlorheksidinas. Ši medžiaga veikia antibakteriškai, todėl skystį su chlorheksidinu rekomenduojama naudoti gydant burnos gleivinės, dantenų uždegimą bei po tam tikrų odontologinių operacijų (periodontologinės operacijos, implantacijos, danties šalinimo ir pan.). Skysčio su chlorheksidinu nerekomenduojama naudoti ilgiau kaip 2 savaites, nes ilgai skalaujant gali atsirasti šalutinių reiškinių: dantų ir plombų pigmentavimas, liežuvios spalvos pasikeitimas, gali atsirasti burnos dirglumas, skonio receptorių sudirginimas.
Apibendrinant galima rekomenduoti taip: jei reikalinga apsauga nuo karieso, tada rinkitės burnos skalavimo skystį su fluoru, ksilitoliu, hidroksiapatitais, jei norite sumažinti dantenų uždegimo požymius, tada rinkitės burnos skalavimo skystį su deguonimi, hialuronu, arbatmedžių aliejumi, vitaminu C, alaviju.
Ko reiktų vengti burnos skalavimo skystyje?
Alkoholis. Burnos skalavimo skystyje esantis alkohlis gali džiovinti ir kiek dirginti burnos gleivinę bei mažinti burnos pH.
SLS (Sodium Lauryl Sulphate). Ši medžiaga gali lemti opelių atsiradimą burnoje
Burnos skalavimo skystį su chlorheksidinu naudokite tik tada, jei jums jį paskyrė gydytojas odontologas arba burnos higienistas.
Kada skalauti su burnos skalavimo skysčiu?
Nerekomanduojama naudoti burnos skalavimo skysčio iškart po dantų išsivalymo – palaukite bent 30 minučių. Geriausia burną skalauti po valgio ar atsigėrus gėrimų, kurie pasižymi mažu pH (po kavos, sulčių, vaisvandenių vartojimo). Skalaukite 30-60 sekundžių, o po skalavimo nevalgykite ir negerkite bent valandą.
Ar būtina burnos skalavimo skystį naudoti kasdien?
Ne, burnos skalavimo skystis nėra privaloma priemonė gerai burnos higienai palaikyti. Svarbiau yra reguliariai dantis valyti su dantų šepetėliu (2 kartus per dieną, ne trumpiau kaip po 2 minutes) ir valyti tarpdančius su dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliais.
Burnos skalavimo skysčius rinkitės tada, kai juos jums rekomenduoja naudoti burnos priežiūros specialistai, ir tikrai nereikalinga juos naudoti savo nuožiūra kasdien. Jie dažniausiai skiriami esant padidėjusiai karieso rizikai, esant uždegimui (gingivitui, periodontitui), po operacijų.