Kaip ištraukti pieninį dantuką?

5-6 metų vaikams ima keistis pieniniai dantukai. Vieniems jie iškrenta lengvai, kitiems šis procesas užtrunka.

Ar pieninis dantis iškris lengvai ar nelabai – priklauso nuo to, kiek ir kaip rezorbavosi („ištirpo”) šaknis ir kokioje pozicijoje po pieniniu dantuku yra nuolatinio danties užuomazga.

Norint paspartinti pieninio danties iškritimą – dažniausiai taikomi šie metodai:

  • Kuo daugiau judinti pieninį dantį (pačiam vaikui). Nereikia skubinti pieninio danties pašalinimo (ypač jei tam dar ne laikas), tiesiog geriausia, kad pats vaikas kuo dažniau judintų klibantį dantuką pirštais (prieš tai nusiplovus rankas) ar liežuviu ir kai jau audiniai apie dantuką atsilaisvins – dantukas pats neskausmingai atsidalins nuo dantenos.
  • Kramtyti kietą maistą. Galima paskatinti vaiką kramtyti judančiu dantimi duoniuką, obuolį, morką ir pan. Tačiau dažnai vaikai atsisako kąsti su judančiu dantuku, nes tai jiems kelia diskomfortą.
  • Danties ištraukimas su siūlu. Su siūlu galima bandyti dantuką atlaisvinti tik tada, jei jis labai paslankus. Tokiu atveju paimkite gana ilgą siūlą (apie 20 cm), apgaubkite dantuką ir stenkitės judindami dantuką pirmyn atgal siūlą nuleisti po dantena (kad dantena atsidalintų nuo danties). Šis būdas gali būti skausmingas, todėl galima prieš tai danteną patepti nujautrinančiu geliu (Kaimstad N, Dentinox).

Jei traukiant dantį vaikui skauda arba jei dantis nejuda lengvai spaudžiant, tikriausiai dar ne laikas traukti dantį.

  • Dantį pašalina odontologas. Jei pieninis dantukas juda, tačiau nestipriai, ir vaikas skundžiasi, kad jam dantis jautrus, trukdo valgyti ir panašiai arba jei jau kalasi nuolatinis, kuriam nėra vietos dantų lanke (dėl neiškritusio pieninio danties) – galima atvykti pas odontologą ir jis dantuką pašalins. Šalinant dažniausiai naudojamas nuskausminimas, taigi procedūra yra neskausminga.

Svarbu žinoti – per anksti netekus pieninių dantų, gretimi dantukai gali pasislinkti į atsiradusį tarpelį ir taip sutrikdyti nuolatinio danties dygimą, gali formuotis dantų susigrūdimas ir atsirasti kitos problemos. Dėl neigiamų pasekmių, kai dantis pašalinamas gerokai per anksti, nei kad turėtų vykti natūrali fiziologinė kaita – odontologai šalina pieninius dantis tik tais atvejais, kai tam tikrai yra indikacijos (yra pieninio danties pulpitas, periodontitas, šalia auga nuolatinis dantis ir t.t)

Kiti straipsniai: