Kodėl skauda dantį nuo šalto ar karšto dirgiklio?

Skaudėti dantį nuo šalto ar karšto dirgiklio gali dėl keletos priežasčių, tačiau dažniausios yra šios:

  • Dantų ėduonis (kariesas). Tai viena iš dažniausių priežasčių, sukeliančių dantų skausmą. Esant ėduoniui (kariesui) gali būti jaučiamas nestiprus, trumpalaikis, savaime praeinantis skausmas, kurį sukelia saldus ar labai šaltas maistas, kietesnio maisto kramtymas, rūgštus maistas. Skausmas būna trumpalaikis ir praeinantis dirgikliui nustojus veikti.
  • Dantų nudilimas. Tai danties audinio pažeidimas, fiziologinis danties kietųjų audinių nusidėvėjimas, atsirandantis dėl dantų tarpusavio kontaktų.
  • Dantenų recesija. Pasireiškia tada, kai dantenos nuslenka nuo danties ir apnuogina danties kaklelį ar netgi dalį danties šaknies.
  • Dantų erozija. Dantis pažeidžia ne tik kariesas, bet ir erozija. Dantų eroziją sukelia rūgščių turinčio maisto vartojimas ar gazuoti gėrimai.
  • Dantenų (periodonto) ligos.  Vystantis periodontitui, dantenos leidžiasi žemyn, tirpsta kaulas, dantų šaknys nebetenka atramos, dantys tampa paslankūs. Dėl dantenų nuslinkimo (recesijos) apsinuoginusios dantų šaknys yra labai jautrios terminiams dirgikliams.

Tikslią priežastį jums nustatys odontologas, todėl esant jautrumui nuo šalto/karšto maisto kreipkitės į odontologijos kliniką. Gydymas priklausys nuo jautrumą sukėlusios priežasties, pvz.,  esant kariesui – reikalingas danties plombavimas.

Kiti straipsniai: