Kodėl svarbu „atstatyti” dantį po pašalinimo?

Kai danties prognozė yra bloga – jis pašalinamas, nors dar burnoje turėjo funkcionuoti daugelį metų. Po danties pašalinimo dantų lanke lieka tarpelis (tuštuma) ir dažnai susimąstoma, ar reikalinga „atstatyti” dantį į pašalinto vietą?

Atsakymas yra – TAIP.

Kas nutinka, jei dantis pašalinamas ir… nieko nedaroma?

  • Yra suardomas dantų lanko vientisumas: dažnai vyksta patologinė dantų migracija t.y. greta eančių dantų palinkimas į tuščią (pa danties šalinimo likusi) tarpą, taip pat priešingame žandikaulyje esančio danties „išilgėjimas” į tarpą. Po kurio laiko dantys pašalinto danties zonoje gali tiek „išsikraipyti”, kad ateityje norint atlikti danties atstatymą implantu – gali tekti atlikti ortodontinį gydymą (dantų atstatymą į taisyklingą padėtį).
  • Taip pat po pašalinimo, kai kaulas negauna krūvio (nes toje zonoje nekramtoma) – buvusio danties srityje keičiasi kaulo tūris ir forma. Kai dantis yra prarastas, per pirmuosius metus kaulo tūris sumažėja 25 procentais. Jei dantis neatstatomas – kaulas gali sunykti iki tokios ribos, kai nebeįmanoma įsriegti implanto be papildomos kaulo atstatymo procedūros.
  • Gali suprastėti kramtymo funkcija. Dažnai kai netenkama krūminių dantų (kurie yra skirti kramtymui), jų funkciją „perima” priekiniai dantys, todėl atsiranda didesnė jų apkrova, priekiniai dantys greičiau dyla. Jei nėra krūminių dantų ir kandžiai yra atstatomi restauracijomis (plombuojant ar protezuojant) – didesnė tikimybė, kad restauracijos skils.

Kokie yra galimi danties atstatymo būdai?

Kiekvienu atveju yra individualiai sprendžiama apie danties atstatymo būdą, tačiau pirmas pasirinktas gydymo būdas praradus dantį – turėtų būti implantacija.

Kiti straipsniai: