Ortodontinis gydymas

Ortodontinis gydymas – tai gydymas, kurio metu yra koreguojamas sąkandis, netaisyklinga dantų padėtis. Jis gali būti atliekamas tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Kokios yra netaisyklingo sąkandžio priežastys?

Kada reikalingas ortodontinis gydymas?

Ortodontinis gydymas dažniausiai taikomas tada, kai norima pakeisti netaisyklingą dantų išsidėstymą, sukandimą, pagražinti šypseną.

Požymiai, kurie parodo, kad gali būti reikalingas ortodontinis gydymas:

  • Kreivi, ar netaisyklingai išdygę dantys;
  • Dantų susigrūdimas;
  • Tarpai tarp dantų;
  • Veido asimetrija;
  • Tarpas tarp žandikaulių sukandimo metu (atviras sukandimas)
  • „Per didelis” apatinis žandiklaulis (mezialinis sukandimas),
  • Viršutiniai dantys atrodo „atsikišę” (distalinis sukandimas)

Kada rekomenduojama pradėti ortodontinį gydymą?

Pirmasis apsilankymas pas gydytoją ortodontą rekomenduojamas 7-8 metų vaikams. Šio vizito metu gydytojas ortodontas įvertina, ar yra dantų dygimo sekos neatitikimų, ar galimas dantų susigrūdimas, ar nėra per didelių tarpų tarp dantų, ar yra trūkstamų dantų užuomazgų, žandikaulio augimo sutrikimų ir kt. Kai anksti pastebimi sąkandžio vystymosi sutrikimai – dažniausiai efektyvesnis ir gydymas.

Įvertinęs situaciją – ortodontas informuoja, kada tinkamiausias laikas pradėti ortodontinį gydymą.

Dažniausiai ortodontinis gydymas yra pradedamas kai visi pieniniai dantys jau iškritę, bet vaikas vis dar auga, t.y. kai vaikui yra 10-16 metų.

Tačiau ortodontinis gydymas gali būti taikomas ir vyresniame amžiuje, ir suaugusiems. Tiesiog reikia žinoti, kad vyresnio amžiaus pacientams ortodontinis gydymas gali būti sudėtingesnis ir užtrukti ilgiau.

Kokie metodai dažniausiai taikomi ortodontinio gydymo metu?

Gydymui gali būti taikoma labai daug įvairių metodų ir aparatų.

Vaikystėje dažniausiai dažniausiai paskiriamos (jei atvejis nėra sudėtingas) – plokštelės, funkciniais aparatai, išorinio tempimo aparatas, veido kaukė, gomurio plėtimo aparatas ir t.t.

Kai sąkandis nuolatinis (nėra pieninių dantų) – breketai arba dantų tiesinimo kapos. Vis dažniau dantų tiesinimui pasirenkamos skaidrios tiesinimo kapos, kurias reikia nešioti ne trumpiau kaip 22 valandas per parą, tačiau jų nesimato, patogu įsidėti ir išsiimti, neapsunkina dantų valymo bei mitybos.

Kartais gydymui reikalingi ortodontiniai implantai. Kaule jie pritvirtinami trumpos chirurginės procedūros metu. Jie yra burnoje laikinai – kol atliekams ortodontinis gydymas, vėliau yra išimami/pašalinami.

Kaip dažnai reikia lankytis pas ortodontą ortodontinio gydymo metu?

Vizitai pas ortodontą dažniausiai skiriami kas 6-8 savaites. Pasirinkus dantų tiesinima kapomis – pas ortodontą teks lankytis rečiau, kas 8-10 savaičių.

Kiek laiko trunka ortodontinis gydymas?

Gydymo trukmė priklauso nuo individualaus atvejo. Tačiau dažniausiai ortodontinis gydymas trunka 18-24 mėnesius.

Ar norint gražios šypsenos pakanka vien ortodontinio gydymo?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos. Dažnai po ortodontinio gydymo yra atliekams dantų balinimas ir minimalus estetinis plombavimas (nes dantys yra taisyklingoje padėtyje, tačiau reikalinga estetiškai atkurti danties formą, nutrupėjusius kraštelius ir pan.).

Tam tikrų sudėtingų sąkandžių atvejais vien ortodontinio gydymo nepakanka. Tuomet sąkandis koreguojamas chirurginiu būdu, atliekant ortognatinę chirurgiją (prieš tai atliekamas ortodontinis paruošimas breketais).

Ar pabaigus ortodontinį gydymą – rezultatas išliks visam gyvenimui?

Ne, dantys yra „linkę” grįžtį į savo pradinę poziciją, todėl pabaigus ortodontinį gydymą reikia nešioti reteinerį. Apatiniame žandikaulyje dažnai iš liežuvio pusės klijuojamas nenuimamas metalinis lankelis (vielutė), kurio nesimato. Viršutinio žandikaulio dantims užlaikyti paprastai gaminama plokštelė ar skaidri kapa, tačiau tam tikrais atvejais taip pat ir viršutiniame žandikaulyje iš gomurio pusės gali būti klijuojama vielutė.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: