Mezialinis sąkandis (Angle III klasė)

Kas yra mezialinis sukandimas?

Mezialinis sukandimas dar kitaip gali būti įvardijamas ortodonto (ar gydytojo odontologo) kaip Angle III klasė. Tai sukandimas, kada apatinis žandikaulis yra didesnis už viršutinį.

Esant taisyklingam sukandimui – viršutinės ilties gumburas sukandus turėtų būti tarp apatinės ilties gumburo ir pirmojo kaplio. Esant mezialiniam sukandimui – viršutinio žandikaulio iltis yra labiau galinėje padėtyje (ne “isistačiusi” tarp apatinės ilties ir kaplio gumburų).

Tai viena iš rečiausiai sutinkamų ortodontinių anomalijų . Epidemiologinių tyrimų duomenimis mezialinio sąkandžio paplitimas pasaulyje yra apie 7%.

Kokios galimos mezialinio sąkandžio priežastys?

Dažiausia priežastis yra genetinė, tačiau gali būti įtakota ir aplinkos faktorių (nuolatinis kvėpavimas per burną, netaisyklinga liežuvio padėtis ir kt.).

Mezialinis sukandimas pasireiškia kai yra:

 • Per mažas viršutinis žandikaulis ar galinė jo padėtis;
 • Per didelis apatinis žandiklaulis ar priekinė jo padėtis;
 • Kombinacija per mažo viršutinio žandikaulio ir per didelio apatinio žandikaulio;
 • Skeletinė anomalija dažnai pasireiškia kartu su dentaline anomalija.

Dažnai esant tokiai sąkandžio patologijai apatinis žandikaulis atrodo per didelis, atsikišęs į priekį.

Kada ir kaip koreguojamas mežialinis sąkandis?

Dažnai mezialinis sukandimas susiformuoja dėl skeletinio žandikaulių neatitikimo. Norint gero gydymo rezultato – efektyviausia, kad gydymas būtų atliekamas tuo laikotarpiu, kai dar yra nepasibaigęs veido ir žandikaulių augimas.

Gydymas vaikystėje. Geriausia pas ortodontą apsilankyti, kai vaikui yra 7 metai (su šia sąkandžio patologija net anksčiau). Tada ortodontas, įvetinęs sąkandžio patologiją, informuos apie geriausiai tinkantį gydymo metodą ir laikotarpį, kada gydymas gali būti pradėtas.

Mezialinio sąkandžio gydymas yra efektyviausias (dažniausiai), kai taikomas kuo anksčiau, ypač jei ši sąkandžio patologija yra dėl per mažo viršutinio žandikaulio. Tokiu atveju ortodontiniais (funkciniais) aparatais galima “paskatinti” viršutinio žandikaulio augimą ir taip koreguoti mezialinį sąkandį pakeičiant skeletinį augimo potencialą.

Beje, mezialinio sąkandžio anomalijos yra vienos iš sunkiausiai gydomų ortodontinių anomalijų. Gydymas dažnai yra ilgas, dėl ilgai trunkančio veido ir žandikaulių, ypač apatininio žandikaulio augimo.

Vaikystėje taikomas gydymas:

 • Ortodontiniai aparatai. Šie aparatai gaminami taip, kad būtų „skatinamas” viršutinio žandikaulio augimas. Esant mezialiniam sąkandžiui dažnai skiriami tokie aparatai kaip: veido kaukė, funkcinis aparatas (pvz., Frankel funkcinis aparatas), elastikų nešiojimas naudojant skeletinę atramą, modifikuotas gomurio plėtimo aparatas ir kt.

Jei mezialinis sąkandis yra dėl per mažo viršutinio žandikaulio ir jei pacientas yra aktyvioje augimo stadijoje, yra didelė tikimybė, kad ortopedinis gydymas (skatinant viršutinio žandikaluo augimą) gali padėti ir ateityje bus išvengta ortognatinės chirurgijos.

Papildomai gali būti taikomi šie gydymo metodai::

 • Žalingų įpročių korekcija. Žalingus įpročius, pavyzdžiui, kvėpavimą per burną, rekomenuojama pašalinti kuo anksčiau.
 • Myofunkcinė terapija. Šis gydymas atliekamas, jei veido ir burnos raumenys funkcionuoja netaisyklingai.
 • Myobrace treinerio nešiojimas. Gydymas Myobrace treineriu dažniausiai atliekamas prieš gydymą ortodontiniais/funkciniais aparatais. Jis skirtas žalingų įpročių korekcijai ir veido bei burnos raumenų funkcijai gerinti.

Gydymas suaugusiems. Suagusiam žmogui dėl sustojusio augimo pakeisti žandiklaulių dydį/proporcijas yra negalima (nebent taikant ortognatinę operaciją), todėl gydymo galimybės yra limituotos – mezialinis sąkandis koreguojamas keičiant dantų padėtį, o jei skeletinis neatitikimas tarp žandiklaulių yra didelis – rekomenduojama ortognatinė chirurgija.

Taigi – suaugusiems distalinio sąkandžio dažniausiai gydymui taikoma:

 • Breketai arba dantų tiesinimo kapos;
 • Ortognatinė operacija (esant didelei sąkandžio patologijai/žandikaaulių neatitikimui);

Kodėl reikia gydyti mezialinį sukandimą?

 • neestetiškas veido profilis ir šypsena;
 • suprastėjusi kramtymo funkcija;
 • kandamų kraštų dilimas;
 • jei mezialis sukandimas yra dėl per mažo viršutinio žandikaulio – gali būti nosiaryklės susiaurėjimas, dėl to gali pakisti galvos padėtis ir pasireikšti kaklo ir nugaros skausmai, rankų tirpimas;
 • per mažas viršutinis žandiklauis gali sąlygoti kvėpavimo sutrikimus, obstrukcinės miego apnėjos pasireiškimą ir knarkimą.

Kiti straipsniai: