Ortodontinis treineris: ką reikia žinoti?

Kas yra ortodontinis treineris?

Ortodontinis treineris – tai lankstus silikoninis treniruoklis, priskiriamas miofunkciniams aparatams. Treineris yra naudojamas minkštųjų audinių (liežuvio, kramtymo/veido raumenų) funkcijai atstatyti. Lietuvoje dažniausiai naudojamas Myobrace treineris.

Svarbu žinoti, kad kai nešiojamas ortodontinis treineris – taip pat reikalinga atlikti tam tikrus miofunkcinės terapijos pratimus.

Kokius sutrikimus gali koreguoti treineris?

  • Netaisyklingą rijimą ir/ar netaisyklingą liežuvio padėtį.

Netaisyklinga liežuvio padėtis yra tada, kai ramybės metu liežuvis yra nusileidęs, remiasi į apatinius dantis t.y. nepriglaustas prie gomurio.

Netaisyklingas rijimo būdas gali būti apibūdinamas kaip nesąmoninga priekinė liežuvio padėtis ryjant (liežuvis yra tarp dantų), kuri sukelia žymų spaudimą dantims. Taip pat esant netaisyklingam rijimui – procese dalyvauja papildomi raumenys, pavyzdžiui, lūpos raumuo, kuris esant taisyklingam rijimui turėtų būti neaktyvus. Esant netaisyklingam rijimui gali susiformuoti netaisyklingas sąkandis (atviras sukandimas ir/ar atsikišę priekiniai dantys ir kt.).

  • Treineris padeda kovoti su netaisyklingais įpročiais (tokiais kaip piršto čiulpimas ar lūpos kramtymas).
  • Nešiojant aparatą yra skatinamas kvėpavimas pro nosį, taigi treineris yra tinkamas vaikams, kurie turi susiformavusį įprotį kvėpuoti pro burną.
  • Treineris yra tinkamas, kai stebimos nečiaupios lūpos.
  • Treineris gali būti naudojamas tada, kai yra padidėjęs horizontalus kandžių perdengimas (t.y. esant „atsikišusiems” viršutinio žandikalio dantims).

Kiek laiko per parą reikia nešoti ortodontinį treinerį?

Ortodontinį treinerį reikia nešioti miego metu ir 1-2 valandas dienos metu. Geriausia, jei treineris burnoje yra laikomas ne mažiau kaip 10 valandų per parą.

Kokio amžiaus vaikams tinkamas gydymas ortodontiniu treineriu?

Efektyviausiai treineris veikia tada, kai vaikui yra 6-10 metų, tačiau gydymas treineriu gali būti taikomas ir vyresnio amžiaus vaikams ar suaugusiems, jei pastebimos miofunkcinės problemos (liežuvio netaisyklinga padėtis, netaisyklingas rijimas ir t.t.). Taip pat treineris gali būti taikomas ir jaunesniems nei 6 metai vaikams, tik svarbu, kad jie būtų motyvuoti treinerį laikyti burnoje 1-2 valandas dienos metu ir miegoti su juo burnoje per naktį.

Kokia yra treinerio priežiūra?

Treineris po kiekvieno nešiojimo yra plaunamas po tekančiu vandeniu, nusausinamas ir laikomas specialioje dėžutėje. Ypač svarbu saugoti nuo naminių gyvūnų.

Ar sąkandžiui koreguoti gali pakakti vien ortodontinio treinerio?

Dažniausiai ne. Ortodontinis treineris yra naudojamas minkštųjų audinių funkcijai atstatyti (tada didėja tikimybė, kad žandikauliai taip pat formuosis taisyklingai), bet po šio gydymo etapo – dantų padėčiai koreguoti papildomai dažniausiai naudojama breketų sistema ar dantų tiesinimo kapos.

***

Domina Myobrace treineris?

Pasikonsultuoti su gydytoja odontologe ir įsigyti Myobrace treinerį galite atvykę į kliniką (treineris 120 Eur + konsultacija 45 Eur):

L.Asanavičiūtės g. 20, Vilnius

Registratūros tel. 852446849

Kilus klausimams rašykite: simona.korop@gmail.com

Kiti straipsniai: